Veseli: Eurodeputetë nga gjitha grupet politike mbështesin heqjen e vizave për Kosovën

13.06.2018 16:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Veseli: Eurodeputetë nga gjitha grupet politike mbështesin heqjen e vizave për Kosovën

Në vazhdën e vizitës në Strasburg, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot takime të ndara me eurodeputetë të forcave të ndryshme politike dhe njëherësh raportues për vende të ndryshme të Ballkanit.

Kryeparlamentari Veseli, në Parlamentin Evropian zhvilloi takime të veçanta me zëvendës presidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, me kryesuesin e AFET, njëherësh Raportues për Serbinë, David McAllister, udhëheqësin e Delegacionit për BiH dhe Kosovë, Tonino Picula, udhëheqësin e grupit politik Social Demokrat (S&D) në Parlamentin Evropian, Udo Bullmann.

Në këto takime u diskutua për proceset nëpër të cilat po kalon Kosova në rrugën drejt integrimeve evropiane, me fokus angazhimet e institucioneve në procesin e liberalizimit të vizave.

Më pas, kryeparlamentari Veseli ka zhvilluar takime edhe me eurodeputetët Andrey Kovatchev, Asim Ademov dhe me Angel Dzambaski.

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Veseli i njohu eurodeputetët me arritjet e Kosovës në shumë fusha dhe përkushtimin institucional për të çuar përpara perspektivën euro-atlantike.

Edhe në këtë takime kreu i Kuvendit të Kosovës theksoi se populli i Kosovës pret që brenda vitit t’i mundësohet lëvizja e lirë në Zonën Shengen.

Anëtarët e Parlamentit Evropian, nga ana e tyre, shprehën kënaqësinë për përparimet në Kosovë dhe falënderuan kryeparlamentarin Veseli për vizitën në Strasburg, si dhe për prezantimin e përparimeve që ka shënuar Kosova në rrugën e reformave evropiane, me theks të veçantë në përmbushjen e gjitha kritereve për liberalizimin e vizave.​

35239724_10217264984114586_4702062721724579840_n35181005_10217264983954582_4400250134269526016_n35226950_10217264983314566_7328674508741541888_n35319094_10217264982034534_1677579715755376640_n35270272_10217264981354517_1672763893480423424_n35180971_10217264981114511_604249057564557312_n35242160_10217264980914506_5334570168720818176_n35196915_10217264980714501_9051254452282982400_n

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Senatorët kritikojnë ashpër strategjinë e administratës për tarifat

Senatorët kritikojnë ashpër strategjinë e administratës për tarifat

Një numër në rritje emigrantësh dhe refugjatësh hyjnë në Shqipëri

Një numër në rritje emigrantësh dhe refugjatësh hyjnë në Shqipëri

Opozita e thërret ministrin Pacolli në interpelancë

Opozita e thërret ministrin Pacolli në interpelancë

I jepet lamtumira e fundit luftëtarit të UÇK-së që vdiq dje

I jepet lamtumira e fundit luftëtarit të UÇK-së që vdiq dje

Ftesa e vonuar për konsensus rreth dialogut

Ftesa e vonuar për konsensus rreth dialogut

Gruaja e kryemiinstrit izraelit akuzohet për abuzim me fonde publike

Gruaja e kryemiinstrit izraelit akuzohet për abuzim me fonde publike

Gjermania dhe Franca kundër liberalizimit të vizave?

Gjermania dhe Franca kundër liberalizimit të vizave?

Arifi: Bisedimet Kosovë – Serbi, në një periudhë të vështirë

Arifi: Bisedimet Kosovë – Serbi, në një periudhë të vështirë

Të akuzuarit për vjedhje të veturës e pranojnë fajësinë

Të akuzuarit për vjedhje të veturës e pranojnë fajësinë

Veseli: Marrëveshja me Serbinë nuk do të jetë kompromis i ri

Veseli: Marrëveshja me Serbinë nuk do të jetë kompromis i ri

Frikë nga politika? Prokuroria e Shtetit mbyllet për rastin e gylenistëve

Frikë nga politika? Prokuroria e Shtetit mbyllet për rastin e gylenistëve

Ministri Rrustem Berisha vizitoi kompleksin memorial të UÇK-së në Marinë

Ministri Rrustem Berisha vizitoi kompleksin memorial të UÇK-së në Marinë

Të premten deputetët e Pejës takohen me qytetarët

Të premten deputetët e Pejës takohen me qytetarët

Haziri: Programi i USAID Team, jetik për Gjilanin

Haziri: Programi i USAID Team, jetik për Gjilanin

Kremlini: Këshilltari amerikan, John Bolton planifikon vizitë në Moskë

Kremlini: Këshilltari amerikan, John Bolton planifikon vizitë në Moskë

Dittmann: BE-ja do marrëdhënie të mira me fqinjët, edhe të Serbisë me Kosovën

Dittmann: BE-ja do marrëdhënie të mira me fqinjët, edhe të Serbisë me Kosovën