Veseli: Do të jemi pa kompromis kundër dukurive negative

01.06.2019 16:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Veseli: Do të jemi pa kompromis kundër dukurive negative

Në takim me strukturat e Degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Obiliq, Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, vlerësoi lartë procesin zgjedhor në këtë degë dhe ritheksoi vlerën dhe vizionin e platformës Dekada e re, dhe njëherësh ftoi strukturat e degës të jenë pranë qytetarëve, duke ofruar vizionin e Dekadës së Re, me besim, zhvillim dhe integrim.

Veseli, theksoi se kemi pasur proces transparent zgjedhor, andaj jemi krenar për faktin se është frymëzim dhe sukses që një parti politike në një vend si yni, të ketë kaq arritje në konsolidimin demokratik.Ai ka potencuar se pjesëmarrja ka qenë impozante, duke dalë nga ai proces struktura drejtuese të nivelit lokal dhe qendror, andaj të gjithë kontribuuesve të këtij procesi, i shpreh falënderim, potencoi z. Veseli, duke cekur se pjesëmarrja e mbi 50 mijë anëtarëve për 38 degët, është vlerë dhe e arritur e PDK-së që u rikonfirmua me zgjedhjet në katër komunat në veri.“I falënderoj qytetarët që i besojnë veprave tona. Ne marrim vendime dhe ballafaqohemi me sfida. Kjo na përmirëson çdo ditë. Përsosshmërinë e arrijmë kur marrim obligime për qytetarët, prandaj jemi partia më e madhe në vend”, tha Veseli dhe shtoi se “ne promovojmë brezin e ri që i japin energji të reja PDK-së, me angazhim e vendosmëri, me vizionin euro-atlantik. Vizioni ynë i ri, është reformator, ka qëllim transformimin e shtetit drejt zhvillimit ekonomik, BE dhe NATO, si dhe OKB, drejt të ardhmes”.“Tribunali ka qëllim të ardhmen e Kosovës, të gjeneratave të reja. Serbia duhet të paguaj për gjenocidin, nuk do ta falim, Serbia duhet të përgjigjet. Në të njëjtën kohë, jemi për marrëveshje me Serbinë sepse duam paqe dhe perspektivë. Edhe gjykatat tona do të merren me krimet serbe. Në të njëjtën kohë, do të kërkojmë që kriminelet të përgjigjen te ne, por edhe në gjykatën ndërkombëtare”, tha Veseli dhe shtoi se “Angazhohemi guximshëm për ruajtjen e sovranitetit që të kemi perspektivë, që gjeneratat e reja të kenë jetë të dinjitetshme. Do të angazhohemi që të kemi vizion të njerëzve të rinj, novatorë e ndërmarrës, t’u jepet përkrahje punëtorit, që ka ide, që mund të punësojnë qytetarët tanë”. Ai potencoi se do të jenë pa kompromis kundër dukurive negative.“Do të jemi pa kompromis ndaj dukurive negative, ne kemi guxim të ballafaqohemi me këtë sfidë dhe të marrim vendime. Ne e dimë cilat janë vendimet e mira, kjo është që kërkoj nga ju, të ofrojmë njerëz të rinj që e duan vendin, të largoheni nga njerëzit që e duan veten, s’na duhet vota e tyre. Nuk do të lejojmë padrejtësi në kuadër të strukturave, solidariteti dhe meritokracia duhet të jenë mekanizëm i nevojshëm në çdo nivel, potencoi Veseli dhe shtoi se jemi në një proces të sfidave, e dimë se kemi edhe ballafaqime çdo ditë, rinia nuk duhet ta zbeh besimin në Kosovën tonë, orientimi nga resurset humane është prioritet, orientimi nga një ekonomi drejt tregut është koncept i Dekadës së Re”, theksoi Veseli.“Pres përkrahje, jemi secili ballëhapur dhe krenar për këtë që kemi arritur por në të njëjtën kohë të punojmë më shumë për të sotmen dhe të nesërmen. Nëse ju struktura së bashku arrijmë të bartim mesazhin te çdo qytetar, Obiliqi do t’i jep përkrahje PDK-së, dhe jam i sigurt se PDK do të jetë fitimtare këtu, ashtu sikurse edhe fituese për një dekadë në Kosovë. Po të mos ishte PDK, as ligji për Obiliqin nuk do të aprovohej. Angazhohuni që të jemi me qytetarët, të punojmë për ta dhe për të mirën tonë të përbashkët”, tha Veseli.Nga ana tjetër, Kryetari i degës së PDK-së, në Obiliq, Lulzim Sadiku, përshkroi procesin zgjedhor i cili u zhvillua sipas standardeve dhe rregulloreve të Komisionit zgjedhor të PDK-së, ku nga 20 nëndegë, 17 prej tyre, janë kryetar të rinj të nëndegëve, me pjesëmarrjen e mbi 1100 anëtarëve.Sadiku kërkoi përkrahje kreu i PDK-së Kadri Veseli për komunën e cila vlerësohet me specifika të veçanta si dhe vlerësoi lartë Ligjin për komunën e Obiliqit duke theksuar se Dekada e Re, është platformë për të gjithë qytetarët në Obiliq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale