Veseli: Do të angazhohemi për t’i dhënë fund diskriminimit të grave në ndarjen e pasurisë

16.09.2019 19:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Veseli: Do të angazhohemi për t’i dhënë fund diskriminimit të grave në ndarjen e pasurisë

Kryetari i PDK-së Kadri Veseli, thotë se në mandatin e ardhshëm qeverisës do të angazhohet edhe më tutje për barazi gjinore që Kosova të jetë një vend i zhvilluar.

Duke folur për rolin e gruas në vendimmarrje, Veseli theksoi edhe përpjekjet e tij për t’i dhënë fund diskriminimit të grave në ndarjen e pasurisë familjare.

Në një postim në Facebook, ai tha se Kosova do të jetë një vend përnjëmend i zhvilluar dhe i lumtur vetëm atëhere kur të kemi barazi gjinore dhe prandaj, ai tha se ka prioritet garantimin e shanseve të barabarta.

Postimi i plotë:

Kosova do të jetë një vend përnjëmend i zhvilluar dhe i lumtur vetëm atëhere kur të kemi barazi gjinore dhe prandaj unë e kam prioritet garantimin e shanseve të barabarta. Për të arritur këtë qëllim do të fuqizojmë ekonomikisht gratë duke ofruar lehtësira tatimore për bizneset private që punësojnë gra si dhe duke siguruar qasje në fonde për ato biznese që themelohen e udhëhiqen nga gratë.

Po ashtu do angazhohemi për t’i dhënë fund njëherë e mirë diskriminimit të grave në ndarjen e pasurisë familjare. Ne do u japim grave rolin dhe vendin që meritojnë në shoqëri dhe së bashku me to do të luftojmë korrupsionin e do ndërtojmë të ardhmen e Kosovës.

Shpërndajeni këtë video nëse jeni dakord me politikat tona për të përmirësuar gjendjen ekonomike e sociale të grave!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


KQZ decertifikon katër kandidatë në listat e dy partive para zgjedhjeve

KQZ decertifikon katër kandidatë në listat e dy partive para zgjedhjeve

Brexit-i është makth, thotë kryeministri i Luksemburgut

Brexit-i është makth, thotë kryeministri i Luksemburgut

Veseli: Do të angazhohemi për t’i dhënë fund diskriminimit të grave në ndarjen e pasurisë

Veseli: Do të angazhohemi për t’i dhënë fund diskriminimit të grave në ndarjen e pasurisë

Kosova propozon filmin ‘Zana’ për OSCARS

Kosova propozon filmin ‘Zana’ për OSCARS

Osmani premton qeveri properëndimore sipas modelit Rugovian

Osmani premton qeveri properëndimore sipas modelit Rugovian

Privatizimi i pjesshëm shihet si zgjidhje për “Trepçën”

Privatizimi i pjesshëm shihet si zgjidhje për “Trepçën”

Rektorët i quajnë politike emërimet e anëtarëve të këshillave drejtues të universiteteve publike

Rektorët i quajnë politike emërimet e anëtarëve të këshillave drejtues të universiteteve publike

Vendoset mozaiku prej qeramike në ambientet e Policisë

Vendoset mozaiku prej qeramike në ambientet e Policisë

Ofensivë diplomatike për nisjen e bisedimeve me BE-në

Ofensivë diplomatike për nisjen e bisedimeve me BE-në

Asamblistët e LDK-së në Gjilan mbështesin Vjosa Osmanin për kryeministre

Asamblistët e LDK-së në Gjilan mbështesin Vjosa Osmanin për kryeministre

Ferizaj do të bëhet me Qendër Multifunksionale

Ferizaj do të bëhet me Qendër Multifunksionale

42 mijë aplikacione nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 6 tetorit

42 mijë aplikacione nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 6 tetorit

Kurz: Austria do ta mbështesë çdo marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, edhe korrigjimin e kufijve

Kurz: Austria do ta mbështesë çdo marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, edhe korrigjimin e kufijve

Prokuroria ngriti 63 aktakuza për 24 orë

Prokuroria ngriti 63 aktakuza për 24 orë

Kosova dhe Maqedonia synojnë thellimin e bashkëpunimit në fushën e mjedisit

Kosova dhe Maqedonia synojnë thellimin e bashkëpunimit në fushën e mjedisit

Reçica ka një lajm të mirë për të gjithë të larguarit me dhunë nga regjimi serb në vitet e 90-ta

Reçica ka një lajm të mirë për të gjithë të larguarit me dhunë nga regjimi serb në vitet e 90-ta