Veseli: Albin Kurti, pas mesnate miratoi rezolutë për të shkuar në dialog me Vuçiqin

15.03.2020 11:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Veseli: Albin Kurti, pas mesnate miratoi rezolutë për të shkuar në dialog me Vuçiqin

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka reaguar për mënyrën e shfrytëzimit të gjendjes pandemike nga kryeministri Albin Kurti, për të miratuar pas mesnate në Kuvend, rezolutë për dialogun, nëpërmjet të cilës ia mundëson vet Kurtit të ulet në tryezë me Vuçiqin.

Veseli ka shkruar në faqen e tij në Facebook, se ky veprim i Albin Kurtit në mesnatë, dëshmon se kjo Qeveri dhe ky kryeministër janë rrezik nacional.

“Pikërisht në kohën e izolimit e sanksioneve të SHBA-së mbi Shtetin e Kosovës, nuk u morën me problemin fundamental para vetes si sfidë – taksën, por menduan vetëm për vetveten, se si të takohen me përfaqësuesit serbë në Dialog, dhe për këtë nxorën Rezolutë pas mesnatës”, ka shkruar Veseli.

Deklarata e plotë e liderit të PDK-së, Kasri Veseli:

Seanca e jashtëzakonshme për buxhetin, e ftuar nga Kryeministri, doli se nuk paska pasur për qëllim miratimin e buxhetit për kërkesat e qytetarëve, por uljen e Albin Kurtit në tryezën e Dialogut me Serbinë.

Jo negociata?!

Thirrën seancë të jashtëzakonshme për buxhet, duke abuzuar me shqetësimin e emergjencës qytetare për pandeminë e coronavirusit – tashmë të shpërndarë në disa cepa të vendit tonë, edhe për shkak të papërgjegjësisë së kësaj Qeverie në parandalimin e përhapjes së tij.

Përjashtuan me dredhi opozitën nga vendimmarrja e një ligji kaq me rëndësi për qytetarët, si ky për buxhetin.

Tradhtuan qytetarët me premtime, duke mos e përfshirë në buxhet, siç ishte paraparë, rritjen e pagave të sektorit shëndetësor dhe tërë sektorit publik.

Dhe, pikërisht në kohën e izolimit e sanksioneve të SHBA-së mbi Shtetin e Kosovës, nuk u morën me problemin fundamental para vetes si sfidë – taksën, por menduan vetëm për vetveten, se si të takohen me përfaqësuesit serbë në Dialog, dhe për këtë nxorën Rezolutë pas mesnatës.

Kjo flet shumë për rrezikun që i sjell vendit papërgjegjësia dhe arroganca e kësaj Qeverie dhe e këtij Kryeministri, që për asgjë nuk kanë emocion, që askënd nuk e respektojnë dhe asnjë premtim e parim nuk e mbajnë.

Kjo Qeveri dhe ky Kryeministër janë rrezik nacional.

Por, qytetarët gjithsesi do t’u kundërvihen mashtrimeve të tyre.

Kosova, mbi të gjitha, u takon njerëzve të saj që e duan, punojnë për të dhe nuk lejojnë të dëmtohet.

PDK do të jetë aty ku është interesi dhe nevoja e kombit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

​Vetëm për 24 orë në Serbi, 111 raste të reja me coronavirus

​Vetëm për 24 orë në Serbi, 111 raste të reja me coronavirus

Kollçaku: Letra e presidentit për mandatarin në kundërshtim me Kushtetutën, është grabitje e pushtetit

Kollçaku: Letra e presidentit për mandatarin në kundërshtim me Kushtetutën, është grabitje e pushtetit

Ministria e Financave: Kanë të drejtë mediet në “Pakon Emergjente Fiskale” nëse operojnë si biznese

Ministria e Financave: Kanë të drejtë mediet në “Pakon Emergjente Fiskale” nëse operojnë si biznese

Qeveria Rama: Pezullohen pagesat e qirave për biznesin dhe individët që kanë ndaluar punën nga Coronavirusi në Shqipëri

Qeveria Rama: Pezullohen pagesat e qirave për biznesin dhe individët që kanë ndaluar punën nga Coronavirusi në Shqipëri

Thaçi: LVV, propozoje mandatarin e ri për formimin e Qeverisë

Thaçi: LVV, propozoje mandatarin e ri për formimin e Qeverisë

Të prekurit me koronavirus nga Miradia e Ulët janë në gjendje të mirë shëndetësore

Të prekurit me koronavirus nga Miradia e Ulët janë në gjendje të mirë shëndetësore

Rrëzimi i qeverisë, Thaçi flet për hapat që do t’i ndërmarrë

Rrëzimi i qeverisë, Thaçi flet për hapat që do t’i ndërmarrë

Kurti sulmon amerikanët nëpërmjet këshilltares së tij: Pse po e mbani anën e Serbisë

Kurti sulmon amerikanët nëpërmjet këshilltares së tij: Pse po e mbani anën e Serbisë

Thaçi: Kosova po rrezikohet shkaku i pandemisë dhe rrëzimit të Qeverisë

Thaçi: Kosova po rrezikohet shkaku i pandemisë dhe rrëzimit të Qeverisë

Konjufca liron nga detyra Teuta Sahatqiun, e rikthen në MPJ

Konjufca liron nga detyra Teuta Sahatqiun, e rikthen në MPJ

AGK kërkon sqarim nga Ministria e Financave se si do të ndihmohen mediat

AGK kërkon sqarim nga Ministria e Financave se si do të ndihmohen mediat