I vendosën emër të pazakontë foshnjës, prindërit përfundojnë në gjyq

12.03.2018 19:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
I vendosën emër të pazakontë foshnjës, prindërit përfundojnë në gjyq

Emrat e foshnjave mund të shkaktojnë shumë argumente. Njerëzit kanë shije të ndryshme në këtë përzgjedhje, prandaj ndodh që prindërit të përfshihen në debate serioze deri në zgjedhjen përfundimtare.
Një çift francez është përballur me probleme serioze pikërisht pasi ra dakord për një emër, i cili duket se nuk është i lejuar ligjërisht.

Ata donin të quanin vogëlushen e tyre Liam, gjë që sipas qeverisë franceze nuk lejohet pasi kanë zgjedhur një emër tradicional meshkujsh për një femër.

Sipas ‘The Local’, qeveria tha se mund të krijonte rrezik për dilemën e gjinisë në të ardhmen.

Prokurori tha se emri mund të ishte në kundërshtim me interesin e fëmijës dhe do i dëmtonte marrëdhëniet shoqërore në të ardhmen.

Kështu gjyqtari ndaloi prindërit që të përdornin këtë emër. Çifti po insiston kundër vendimit duke kërkuar ndihmë ligjore dhe kanë shtyrë pagëzimin e vajzës.

Franca njihet për rreptësi kur bëhet fjalë për emrat e foshnjave, dhe kjo lloj seance gjyqësore nuk është e pazakontë.

Disa prindër tjerë janë ndaluar të emërtonin fëmijët e tyre Nutella, Strawberry dhe Manhattan.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Punëtori i sigurimit rrëzohet për tokë nga vajza që mendoi se ishte ai që e pickoi (Video)

Punëtori i sigurimit rrëzohet për tokë nga vajza që mendoi se ishte ai që e pickoi (Video)

Kështu duhet pastruar duart për t’i parandaluar sëmundjet

Kështu duhet pastruar duart për t’i parandaluar sëmundjet

Elliot Managment refuzon 600 milionë euro për shitjen e klubit

Elliot Managment refuzon 600 milionë euro për shitjen e klubit

Më 6 Nëntor ICTSlab mirëpret maratonën e takimeve “Creative and Cultural Industries and Vocational Skills” organizuar nga Albanian Skills

Më 6 Nëntor ICTSlab mirëpret maratonën e takimeve “Creative and Cultural Industries and Vocational Skills” organizuar nga Albanian Skills

Real Madridi interesohet për Suson

Real Madridi interesohet për Suson

Vlera e Apple bie poshtë 1 trilion dollarëve

Vlera e Apple bie poshtë 1 trilion dollarëve

Deveja e kopshtit zoologjik ishte aq keq e ushqyer, vështirë të dallohej çfarë kafshe është (Foto)

Deveja e kopshtit zoologjik ishte aq keq e ushqyer, vështirë të dallohej çfarë kafshe është (Foto)

Jennifer Lopez, 49 vjeçarja që “përvëlon” me pamje (FOTO)

Jennifer Lopez, 49 vjeçarja që “përvëlon” me pamje (FOTO)

LeBron James për paraqitjen fantastike të Derrick Rose: Ai është një superhero

LeBron James për paraqitjen fantastike të Derrick Rose: Ai është një superhero

Ky është ushqimi më kancerogjen që ekziston! Shikojeni se si prodhohet në fabrika dhe do të bindeni

Ky është ushqimi më kancerogjen që ekziston! Shikojeni se si prodhohet në fabrika dhe do të bindeni

Google prezanton reCAPTCHA e cila nuk kërkon ndërveprimin e përdoruesit

Google prezanton reCAPTCHA e cila nuk kërkon ndërveprimin e përdoruesit

Gregg Popovich rreth trendit të nisur nga Golden State: Ky nuk është basketboll i vërtetë, po shndërrohet vetëm në cirk

Gregg Popovich rreth trendit të nisur nga Golden State: Ky nuk është basketboll i vërtetë, po shndërrohet vetëm në cirk

Liverpooli nuk po interesohet për Aaron Ramseyn

Liverpooli nuk po interesohet për Aaron Ramseyn

Babai i internetit kërkon shpërbërjen e gjigandëve të teknologjisë

Babai i internetit kërkon shpërbërjen e gjigandëve të teknologjisë

Shkencëtarët kanë gjetur shkaqet gjenetike të vetmisë

Shkencëtarët kanë gjetur shkaqet gjenetike të vetmisë

Pacientes tajlandeze i nxorën nga veshi shumëkëmbëshin e gjatë dhjetë centimetra (Foto)

Pacientes tajlandeze i nxorën nga veshi shumëkëmbëshin e gjatë dhjetë centimetra (Foto)