Vendim i gabuar karantina në Qendrën e Studentëve, do të ndikojë në suksesin e studentëve

16.05.2020 10:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vendim i gabuar karantina në Qendrën e Studentëve, do të ndikojë në suksesin e studentëve

Rektori i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema, vlerëson të gabuar dhe të dëmshëm për studentët vendimin e institucioneve shtetërore për shndërrimin e Qendrës Studentore si karantinë.

Demaj ka thënë se pas vendimit të Qeverisë që objektet dhe konviktet e Qendrës së Studentëve të shndërrohen në karantinë, gjërat e studentëve përfshirë edhe literatura shkollore kanë mbetur aty të bllokuara.

Dhe kjo sipas tij, i ka dëmtuar dukshëm studentët, të cilët kanë mbetur pa literaturë duke ua vështirësuar përgatitjen për provimet e afatit të qershorit.

“Kjo nuk është menaxhuar në mënyrën më të mirë sepse është dashur nga Qendra e Studentëve, në bashkëpunim me organet tjera të ishte bërë një strategji, që të mendohet edhe tjetra çka nëse zgjatë pandemia. Unë kam kërkuar nga drejtori i Qendrës së Studentëve, të gjejnë një formë që studentët t’i marrin ato materiale, sepse jemi në prag të afatit të qershorit dhe studentët fatkeqësisht janë pa literaturë. Edhe në këtë moment apeloj jo vetëm të QS por edhe të Qeveria që ta gjejnë një formë që studentët të kenë mundësi të marrin gjërat e tyre, e në veçanti literaturën”, deklaroi ai.

Dema thotë se zënia e konvikteve është bërë pa u konsultuar me UP-në, derisa theksoi se kjo situatë do t’i kushtojë shumë suksesit të studentëve.

“Konviktet janë për studentët, ata janë në vazhdim të studimeve ndoshta është dashur të kërkohet alternativ tjetër e jo kjo, por si do që të jetë ne nuk jemi konsultuar. Vërtet nuk është menaxhuar mirë dhe kjo do të na kushton edhe në suksesin e studentëve, gjë që për ne do të jetë një hendikep”, thotë ai për kp.

I pari i Universitetit të Prishtinës thotë se janë të gatshëm të organizojnë afatin e qershorit qoftë online apo në mënyrë fizike.

“Jemi të gatshëm që afatin e qershorit ta organizojmë qoftë online apo në mënyrë fizike edhe pse nuk kemi ndonjë përvojë dhe kemi disa fakultete që kanë numër të madh të studentëve, është më vështirë të organizohet online. Po edhe studentët kanë kërkuar që në mënyrë fizike të organizohen provimet, mirëpo ne jemi të gatshëm për të dy opsionet”, thotë Dema.

Dema thotë se janë të përgatitur për mbajtjen e provimeve edhe në fakultete duke respektuar distancën.

“Jemi të përgatitur që në këto hapësira që i kemi edhe pse në disa fakultete kemi mungesë të hapësirave t’i kombinojmë të gjitha hapësirat dhe mbi bazën e kufizimeve që do të jenë, do të organizojmë, pra nënkuptohet që do të punojmë në grupe më të vogla”, thotë ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Hoti paralajmëroi konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave

Hoti paralajmëroi konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%