Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

18.05.2020 12:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

Të gjithë mezi kanë pritur zbutjen e masave kufizuese që ishin vënë në mbarë botën si preventivë kundër koronavirusit, si dhe heqjen e ndalesave për biznese të caktuara me qëllim që të mund të rikthehet normaliteti në çdo vend.

Megjithatë ekziston ende rreziku. Epidemiologia Susan Hasig, ka zbuluar se cilat vende dhe aktivitete janë më të rrezikshme dhe ato më pak të rrezikshme.

Tubimet familjare (me të cilët nuk jetoni në një shtëpi)

Tubime të tilla, për fat të keq, bartin rrezik të madh sepse me ata do të ndiheni më të lirë dhe më të afërt dhe kështu gjasat janë shumë më të vogla që të bartni maska derisa qëndroni me ta. Ekziston mundësia që këta persona të mos kenë simptoma, por që vazhdojnë ta kenë virusin dhe të infektojnë të tjerët.

“Nuk qëndron problemi vetëm tek personat më të cilët jeni takuar, por me të gjithë ata që më herët kanë pasur kontakt”, paralajmëron Hasig.

Kafiteritë dhe baret

Hasig konsideron që kafiteritë dhe baret akoma nuk është dashur të hapen. Problemi është në natyrën e tyre, ku turmat dhe tubimet janë diçka të zakonshme, kurse maskën do të mund ta hiqnit vetëm derisa e konsumoni pijen. Alkooli gjithashtu do të kontribuonte në shpërqendrim dhe harresë që të jemi më të kujdesshëm.

Tubimet fetare

Shkuarja në objekte fetare gjithashtu bartë rrezik, por mundësia për t’u infektuar mund të zbutet nëse bartim maska, të kemi kujdes në distancën sociale fizike dhe të shmanget patjetër prekja, ushqimi dhe pijet.

Kinematë dhe aktivitetet sportive

Janë shumë të rrezikshme, në veçanti në hyrje dhe dalje, sepse krijohen tollovi dhe turma njerëzish.

Palestrat e fitnesit

Hasig na këshillon që para se të shkojmë në palestër, të vendosim një maskë mbrojtëse në fytyrë, kurse rrobat do të duhej të dezinfektoheshin pas çdo përdorimi. Distanca fizike sociale duhet të respektohet rreptësisht.

Restorantet (nëse uleni brenda)

Janë shumë të rrezikshëm për faktin se shumë njerëz qëndrojnë në një hapësirë të njëjtë. Është e nevojshme të mbahet maska në fytyrë derisa nuk arrin ushqimi. Rreziku është shumë më i vogël nëse uleni jashtë, por nëse tavolinat janë larg njëra-tjetrës të paktën dy metra.

Frizerët

Është shumë e rëndësishme bartja e maskës, por punonjësit dhe klientët do të duhej të ishin të kujdesshëm duke mos e prekur fytyrën.

Plazhet

Plazhet janë zona me rrezik më të vogël, nëse tregoheni i kujdesshëm në mbajtjen e distancës fizike sociale.

Aktivitetet në ambient të hapur

Shëtitja nëpër parqe apo alpinizmi janë pothuajse të parrezikshme, në veçanti kur qëndroni larg të tjerëve dhe mbani distancën fizike sociale.

Dyqanet

Blerja e gardërobës nuk paraqet ndonjë rrezik të madh nëse respektohet distanca sociale. Megjithatë preferohet që të mos lejohen veshja e rrobave, por edhe nëse ndodh një gjë e tillë, të gjithë ata që i kanë veshur rrobat dhe nuk i kanë blerë – duket të futën në karantinë për disa ditë, thotë Hasig.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

5 milionë euro për bujqësinë

5 milionë euro për bujqësinë

Klubet nga sot mund të fillojnë stërvitjet në grupe

Klubet nga sot mund të fillojnë stërvitjet në grupe

Haradinaj: Për ta rimëkëmbur vendin duhet një qeveri me mandat të plotë

Haradinaj: Për ta rimëkëmbur vendin duhet një qeveri me mandat të plotë

Hajdari thirrje Bashës: Mos rrini kot nëpër sheshe! Hajde në tryezë dhe më mbështet

Hajdari thirrje Bashës: Mos rrini kot nëpër sheshe! Hajde në tryezë dhe më mbështet

KFOR’i njofton për zhvillime e fundit në Veri

KFOR’i njofton për zhvillime e fundit në Veri

Daçiq: Gjendja e serbëve dhe të Kishës Serbe në Mal të Zi dhe kujdesi për to është e drejt legjitime e Serbisë

Daçiq: Gjendja e serbëve dhe të Kishës Serbe në Mal të Zi dhe kujdesi për to është e drejt legjitime e Serbisë

Dy raste të reja me COVID-19 në Shqipëri, të shëruar janë 12 qytetarë

Dy raste të reja me COVID-19 në Shqipëri, të shëruar janë 12 qytetarë

Çfarë pasurie ka deklaruar Haki Abazi në AKK, shtëpi, vetura, para të gatshme

Çfarë pasurie ka deklaruar Haki Abazi në AKK, shtëpi, vetura, para të gatshme

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Shkaku i një prone publike u rrahen shtatë personave në Istog

Shkaku i një prone publike u rrahen shtatë personave në Istog

120 karroca në sheshin “Skënderbeu”

120 karroca në sheshin “Skënderbeu”

Bizneset që u lejohet veprimtaria për fazën e dytë me masat e reja

Bizneset që u lejohet veprimtaria për fazën e dytë me masat e reja

Ja si do të jetë Teatri i ri Kombëtar (FOTOT)

Ja si do të jetë Teatri i ri Kombëtar (FOTOT)

Ismajli: Është knaqësi kur shohim një mobilizim të jashtëzakonshëm nga kompania “ABC Design” ndaj ambientit dhe rëndësisë së pastrimit

Ismajli: Është knaqësi kur shohim një mobilizim të jashtëzakonshëm nga kompania “ABC Design” ndaj ambientit dhe rëndësisë së pastrimit

Basha: Në ora 16:30 nesër të gjithë në protestë në Tiranë

Basha: Në ora 16:30 nesër të gjithë në protestë në Tiranë