Vendet e G7 do të simulojnë një sulm kibernetik

10.05.2019 18:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vendet e G7 do të simulojnë një sulm kibernetik

Fuqitë Perendimore për herë të parë do të demonstrojnë një sulm kibernetik mbi sektorin financiar muajin e ardhshëm thanë zyrtarët Francezë.

Ushtrimi do të organizohet nga Banka Qendrore Franceze nën presidencën e Francës në G7 dhe do të bazohet në një skenar ku një komponent teknik i përdorur gjerësisht në sektorin financiar infektohet nga maluerë.

Institucione si Banka Qendrore Evropiane dhe Banka e Anglisë kanë kryer testime të tilla por testimi i Qershorit do të jetë e pari i cili bëhet në nivel të G7.

Sektori financiar është ndër më të goditurit nga sulmet kibernetike duke zënë 19% të sulmeve sipas një studimi të fundit nga IBM.

Shumë vende në vitet e fundit kanë rritur kontrollet e sigurisë dhe kapacitetet për tu përgjigjur këtyre sulmeve.

Megjithatë autoritet financiare të Francës dhe Gjermanisë thonë se kërkesat në vend të tjera jashtë G7-ës janë më të pakta duke krijuar një incentivë për firma të zhvendosin operacionet në këto vende dhe ulur kostot. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë