Vëllait të Zonjës së Parë i vazhdohet kontrata për antenë të Telekomit deri më 2022

22.05.2019 20:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vëllait të Zonjës së Parë i vazhdohet kontrata për antenë të Telekomit deri më 2022

Përveç pagës së majme që merr në KOSST, Besim Gërxhaliu, vëlla i Zonjës së parë, Lumnije Thaçi, ka siguruar të hyra edhe nga Telekomi, për disa vjet në të ardhmen.

KTV-ja raportoi muajin e kaluar se në pronën e tij, në fshatin Studime e Ulët e Vushtrrisë, ishte vendosur një prej 550 antenave për shpërndarje të rrjetit nga Telekomi.

Kohavisioni ka kuptuar se për një shërbim të tillë, Gërxhaliu është kompensuar me 250 euro në muaj.

Në vitin 2017 atij iu vazhdua kontrata edhe për 5 vjet, por së fundi po paguhet 50 euro më pak.

“Kontrata e qirasë është vazhduar nga data 01.05.2017, me afat kohor 5 vjet, pra deri më 30.04.2022 . Pagesa mujore momentale e qirasë është 200 euro bruto, ndërsa deri më 31.03.2019, pagesa mujore ka qenë 250 euro bruto”, ka thënë Arsim Bilalli, zëdhënës në Telekom.

Sipas Bilallit, çmimi i qirasë përcaktohet në bazë të zonës dhe mbulueshmërisë që përfshijnë antenat.

KTV-ja ka kontaktuar me Gërxhaliun, në numrin e tij të zyrës në KOSTT, por i njëjti nuk ka dashur të flasë me arsyetimin se ka një mbledhje, ndërkaq më vonë nuk është përgjigjur fare në telefon.

Bazuar në formularin e deklarimit të pasurisë, Besim Gërxhaliu, i cili është drejtor i Departamentit të Transmisionit në KOSST, ka të punësuar edhe gruan në Telekom, në degën në Vushtrri.

Nga viti 2009, prej kur është vendosur antena në pronën e tij, Gërxhaliu, në këmbim, nga Telekomi ka marrë mbi 30 mijë euro.

KTV-ja raportoi se antena të Telekomit kishte edhe në pronën e vëllait të presidentit Hashim Thaçi, e gjithashtu në pronën e vëllait të ish-kryeministrit Agim Çeku.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

Ish-deputeti i PDK-së paditë Kosovën, kërkon 65 milionë euro në arbitrazh

Ish-deputeti i PDK-së paditë Kosovën, kërkon 65 milionë euro në arbitrazh

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Bushati kritika Ramës për Kosovën: Mbështeti tezën serbe të shekullit të 19-të

Bushati kritika Ramës për Kosovën: Mbështeti tezën serbe të shekullit të 19-të

Pesë vjet punë, miliona euro të shpenzuara dhe punëtorë të vdekur – fakte interesante rreth Autostradës “Arbën Xhaferi”

Pesë vjet punë, miliona euro të shpenzuara dhe punëtorë të vdekur – fakte interesante rreth Autostradës “Arbën Xhaferi”

Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Themelorja nuk pranon t’i hetojë aferat e korrupsionit në Telekom, rasti i kthehet Speciales

Themelorja nuk pranon t’i hetojë aferat e korrupsionit në Telekom, rasti i kthehet Speciales

Shala: Një kompani serbe na furnizon me infuzion, duhet ta hetojmë

Shala: Një kompani serbe na furnizon me infuzion, duhet ta hetojmë

Tha se shqiptarët janë nga mali, Pacolli: Nuk e lejoj Bërnabiqin të hyjë në Kosovë

Tha se shqiptarët janë nga mali, Pacolli: Nuk e lejoj Bërnabiqin të hyjë në Kosovë

Kandiq: Varreza masive në Rudnicë është përmendorja për Dikoviqin

Kandiq: Varreza masive në Rudnicë është përmendorja për Dikoviqin

Merkel mohon se ka përplasje me pasardhësen e saj

Merkel mohon se ka përplasje me pasardhësen e saj

Reagon Çitaku: Gruaja e ‘goditur’ rome – Turp dhe marrëzi

Reagon Çitaku: Gruaja e ‘goditur’ rome – Turp dhe marrëzi

Thaçi kritikon BE-në, përmend alternativa kombëtare

Thaçi kritikon BE-në, përmend alternativa kombëtare