Vdes shefi i agjencisë së inteligjencës ushtarake ruse

22.11.2018 23:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vdes shefi i agjencisë së inteligjencës ushtarake ruse

Kreu i agjencisë ruse për zbulimin ushtarak, GRU, i akuzuar në të kaluarën si kreu që mbikqyri operacionet ruse për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale amerikane të 2016, vdiq në Moskë të mërkurën.
Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se Igor Korobov, i cili u bë objekt i sanksioneve amerikane për rolin e tij në ndërhyrjet ruse në zgjedhje, vdiq mbrëmë “pas një sëmundjeje të zgjatur e të rëndë,” fjalë që zakonisht në rusisht përdoren për të nënkuptuar sëmundjen e kancerit. Ai ishte 62 vjeç.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre e patën akuzuar agjencinë që drejtonte zoti Korobov për hakerim gjatë zgjedhjeve presidenciale amerikane të 2016 si dhe për sulmin me agjent nervor kundër Sergei Skripalit, ish-spiun rus me banim në Britani.

Kremlini i ka hedhur poshtë akuzat, duke i cilësuar si fushatë shpifjesh nga Perëndimi. /voa

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Vdes shefi i agjencisë së inteligjencës ushtarake ruse

Vdes shefi i agjencisë së inteligjencës ushtarake ruse

Murati: Taksa ndaj Serbisë, mesazh edhe për ndërkombëtarët

Murati: Taksa ndaj Serbisë, mesazh edhe për ndërkombëtarët

Vuçiq tregon si e kanë përgjuar Policinë e Kosovës

Vuçiq tregon si e kanë përgjuar Policinë e Kosovës

Kamionët nga Serbia s’lejohen të hyjnë në Kosovë pa faturat ku shkruan “Republika e Kosovës”

Kamionët nga Serbia s’lejohen të hyjnë në Kosovë pa faturat ku shkruan “Republika e Kosovës”

Sejdiu: Pa votat e PSD-së nuk ka opozitarizëm të fortë

Sejdiu: Pa votat e PSD-së nuk ka opozitarizëm të fortë

Haradinaj: Çmimet nuk guxojnë të rriten

Haradinaj: Çmimet nuk guxojnë të rriten

Reshitaj: Kosova, një nga vendet me rezervat më të mëdha të linjitit në botë

Reshitaj: Kosova, një nga vendet me rezervat më të mëdha të linjitit në botë

Sali Berisha e quan përrallë rastin e polices që këputi gishtat, ja reagimi i Edi Ramës

Sali Berisha e quan përrallë rastin e polices që këputi gishtat, ja reagimi i Edi Ramës

Qeveria s’beson se taksa ndaj Serbisë do të ketë ndikim në dialog

Qeveria s’beson se taksa ndaj Serbisë do të ketë ndikim në dialog

Limaj: Rinia mund ta bëjë Kosovën vendin e parë në rajon brenda pesë vjetësh

Limaj: Rinia mund ta bëjë Kosovën vendin e parë në rajon brenda pesë vjetësh

Arifi: Derisa Serbia shkel marrëveshjet e nënshkruara, Mogherini dhe Kocijançiq bëjnë sehir

Arifi: Derisa Serbia shkel marrëveshjet e nënshkruara, Mogherini dhe Kocijançiq bëjnë sehir

Rexhep Selimi: Për shkak të skandalit seksual të zyrtarit tonë, e humbëm Japoninë

Rexhep Selimi: Për shkak të skandalit seksual të zyrtarit tonë, e humbëm Japoninë

“Bosnja rrezikon 10,000 vende pune pas vendosjes së taksës 100 për qind nga Kosova”

“Bosnja rrezikon 10,000 vende pune pas vendosjes së taksës 100 për qind nga Kosova”

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në terren, mbikëqyrë peshën e bukës nëpër furra

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në terren, mbikëqyrë peshën e bukës nëpër furra

Në Maqedoni shënohet Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Në Maqedoni shënohet Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Haradinaj priti në takim komandantin e KFOR-it, Salvatore Cuoci

Haradinaj priti në takim komandantin e KFOR-it, Salvatore Cuoci