Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

19.02.2020 08:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

Një regjisor kinez i filmit, motra e tij, nëna dhe babai kanë vdekur të gjithë nga coronavirusi, viktimat më të fundit të profilit të lartë të sëmundjes në Wuhan, qyteti me qendër të shpërthimit të kësaj epidemie.

Chang Kai, 55 vjeç, vdiq më 14 shkurt. Prindërit e tij vdiqën gjatë dy javëve të mëparshme, pasi familja kaloi disa ditë së bashku në coronavirus, raportoi Revista Kineze Caixin. Motra e Chang vdiq disa orë pasi ai vdiq, dhe gruaja e tij është në një gjendje të rëndë, shkruan The Guardian.

Shkalla e vdekjeve në Wuhan dhe krahinat përreth Hubeit kanë qenë më të prekura se pjesa tjetër e Kinës dhe më gjerë. Shumë pacientë raportuan se po përpiqeshin të gjenin një shtrat në spitale të mbushur përtej kapacitetit, madje ndërsa qeveria ndërtoi spitale të reja dhe shndërroi hapësirat si një qendër ekspozite në qendra mjekësore të improvizuara.

Të tjerët kanë vdekur përkundër kujdesit intensiv mjekësor, përfshirë një doktor dhe drejtuesin e një spitali. Një aktivist mjedisor dhe gruaja e tij gjithashtu mendohet se kanë vdekur nga coronavirusi, megjithëse nuk u testuan për sëmundjen.

Organizata Botërore e Shëndetit ka thënë se megjithëse sëmundja do të ishte e butë në katër nga pesë pacientë, rreth 20 për qind do të kenë simptoma më të rënda.

Ekzistojnë shqetësime se këshillat fillestare të qeverisë për ata me simptoma, për të qëndruar në shtëpi mund të kenë përkeqësuar numrin e sëmundjes, me mbyllje të ngushtë që çojnë në familje të tëra të infektuara.

Chang kishte ushqyer babanë e tij në shtëpi pasi u sëmur në fund të janarit. Ai e çoi burrin e moshuar në disa spitale, por nuk gjeti dot një shtrat, njoftoi Revista Caixin. Më 28 janar ai ishte viktima e parë e familjes por të tjerët tashmë ishin infektuar.

Nëna e Chang vdiq disa ditë më vonë, pastaj u sëmur rëndë. Regjisori u dërgoi një mesazh miqve, duke përshkruar pikëllimin e tij dhe dërguar dashuri për të birin në Londër. “Lamtumirë ata që i dua dhe atyre që më donin!”, shkruhej ndër të tjerash në letrën pikëlluese

Autoritetet po dërgojnë pacientë të dyshuar me coronavirus në qendrat e trajtimit, ndonjëherë me forcë.

Politika e trajtimit në shtëpi mund të ketë shkaktuar grupe të infeksioneve ndër-shtëpiake dhe ndër-komunitare duke lejuar infeksione serioze të përparojnë pa trajtim, njoftoi Revista Caixin, duke cituar Chen Bo, një profesor në Universitetin e Huazhong të Shkencës dhe Teknologjisë në Wuhan.

Virusi ka infektuar më shumë se 73,000 njerëz dhe ka vrarë 1.875 sosh, sipas të dhënave më të fundit. Pjesa më e madhe e këtyre rasteve kanë qenë në Kinë, brenda provincës Hubei.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


63 mjekë kanë ndërruar jetë nga coronavirusi në Itali

63 mjekë kanë ndërruar jetë nga coronavirusi në Itali

Qeveria miraton Pakon Emergjente Fiskale, ja të gjithë përfituesit

Qeveria miraton Pakon Emergjente Fiskale, ja të gjithë përfituesit

Ish/ministri tash deputeti i Kosovës, u arrestua nga policia

Ish/ministri tash deputeti i Kosovës, u arrestua nga policia

Vetëvendosje: Tregoni Kryetarit të AAK’së se, personat e përmendur janë staf politikë, këshilltarë dhe asistentë

Vetëvendosje: Tregoni Kryetarit të AAK’së se, personat e përmendur janë staf politikë, këshilltarë dhe asistentë

Ishte me leukemi por doli edhe pozitiv në testin me Covid-19, kërkoi nga mjekët që ta shpëtojnë jetë dikujt tjetër, me 27 mars ndërron jetë 30 vjeçari

Ishte me leukemi por doli edhe pozitiv në testin me Covid-19, kërkoi nga mjekët që ta shpëtojnë jetë dikujt tjetër, me 27 mars ndërron jetë 30 vjeçari

PDK: VV po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë – të dënohet nga të gjithë

PDK: VV po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë – të dënohet nga të gjithë

Shkup: Mjekët kërkojnë nga qytetarët të mos fshehin informacionet epidemiologjike

Shkup: Mjekët kërkojnë nga qytetarët të mos fshehin informacionet epidemiologjike

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë, në total 106

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë, në total 106

Mustafa reagon pas deklaratës së Bahtirit dhe Bushatit: Ku e keni përgjegjësinë ndaj vendit, kombit e familjeve

Mustafa reagon pas deklaratës së Bahtirit dhe Bushatit: Ku e keni përgjegjësinë ndaj vendit, kombit e familjeve

Ministri i VV’së ushtron kallëzim penal ndaj Thaçit, “bëri thirrje që të mos respektohet vendimi për kufizimin e lëvizjes”

Ministri i VV’së ushtron kallëzim penal ndaj Thaçit, “bëri thirrje që të mos respektohet vendimi për kufizimin e lëvizjes”

Kurti e shkarkon një zëvendësministër nga radhët e 6 plus nuk tregon pse

Kurti e shkarkon një zëvendësministër nga radhët e 6 plus nuk tregon pse

Covid-19, nënshkruhet kontrata për ndihmën 5 milionëshe nga BE-ja për Kosovën

Covid-19, nënshkruhet kontrata për ndihmën 5 milionëshe nga BE-ja për Kosovën

Gucati: Deklarata e Bahtirit kërcënim për Thaçin dhe PDK-në

Gucati: Deklarata e Bahtirit kërcënim për Thaçin dhe PDK-në

Prokuroria interviston Agim Bahtirin për deklaratën e tij për “vëllavrasje”

Prokuroria interviston Agim Bahtirin për deklaratën e tij për “vëllavrasje”

Bahtiri: I kërkoi falje popullit për deklaratën rreth “konfliktit vëllavrasës”

Bahtiri: I kërkoi falje popullit për deklaratën rreth “konfliktit vëllavrasës”

Në Istog nuk ka të prekur me COVID-19, rastet e dyshuara dolën negative

Në Istog nuk ka të prekur me COVID-19, rastet e dyshuara dolën negative