“Vdekjet, 4 herë më shumë”/ Studiuesit italianë krahasojnë shifrat e provincës: Bilanci zyrtar nuk është real

26.03.2020 20:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Vdekjet, 4 herë më shumë”/ Studiuesit italianë krahasojnë shifrat e provincës: Bilanci zyrtar nuk është real

Nembro, një nga provincat e Bergamos që janë prekur deri tani më shumë nga koronavirusi, mund ta ketë numrin e vdekjeve edhe më të larta se ai që pretendohet.

Mediat italiane citojnë dy studiues në këtë province, Claudio Cancelli e Luca Foresti të pohojnë se bilanci zyrtar i viktimave nuk është real për zonën. Ata kanë bërë krahasimin me nivelin e vdekshmërisë atje një vit më parë për periudhën janar-mars e thonë se shifrat nuk përputhen.

“ Numri I vdekjeve “anormale” është disa herë më i larte se ato që i atribuohen zyrtarisht Covid-19 . Nëse shikoni se kur kanë ndodhur këto vdekje dhe hiqni paralelet me të njëjtën periudhë të viteve të kaluara, anomalia është më e dukshme: ka një kulm të të ashtëquajturave vdekjeve “të tjera” në raport me atë të vdekjeve zyrtare nga Covid-19”, theksojnë dy studiuesit, duke I mëshuar edhe idesë së të prekurve asimptomatikë.

Kjo sipas tyre, nuk ndodh vetëm në Nembro; të njëjtat përllogaritje tregojnë një nivel jonormal të vdekjeve në komunën e Cernusco-s me të paktën 6 herë më shumë, ndërsa shifrat për Bergamon, sipas tyre, tregojnë se raporti është 10 herë më I lartë. Studimi I Cancellit e Forestit ngre hipotezën se në Nembro mund të jenë infektuar të gjithë. Shkalla e vdekshmërisë nga Covid 19, që është zyrtarisht 1% , koincidon me totalin e vdekjeve, ndërsa pjesa tjetër e komunës, sipas këtij pretendimi, ka arritur imunitetin e tufës.

Top Channel

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa për fushatën kundër LDK’së në rrjetet sociale: Fali o Zot, janë të rinj, kanë kohë të piqen

Mustafa për fushatën kundër LDK’së në rrjetet sociale: Fali o Zot, janë të rinj, kanë kohë të piqen

Haziri: Vjosa Osmani tash e 20 vjet e di që e ka “derën e hyrjes” në LDK

Haziri: Vjosa Osmani tash e 20 vjet e di që e ka “derën e hyrjes” në LDK

“Vdekjet, 4 herë më shumë”/ Studiuesit italianë krahasojnë shifrat e provincës: Bilanci zyrtar nuk është real

“Vdekjet, 4 herë më shumë”/ Studiuesit italianë krahasojnë shifrat e provincës: Bilanci zyrtar nuk është real

Qosja: Komploti parlamentar, cilat janë arsyet e prerjes në besë të Qeverisë së ndryshimit

Qosja: Komploti parlamentar, cilat janë arsyet e prerjes në besë të Qeverisë së ndryshimit

Kurti mbetet kryeministër në detyrë – disa opsione për Qeverinë e re

Kurti mbetet kryeministër në detyrë – disa opsione për Qeverinë e re

Mbledhja e Këshillit të Sigurisë nuk u regjistrua, Abazi thotë se do të dalin faktet për “tentim puçin”

Mbledhja e Këshillit të Sigurisë nuk u regjistrua, Abazi thotë se do të dalin faktet për “tentim puçin”

Gjermania shënon rritje të vdekjeve nga koronavirusi por përsëri ato nuk kalojnë 0.7%, teston 500,000 njerëz në javë

Gjermania shënon rritje të vdekjeve nga koronavirusi por përsëri ato nuk kalojnë 0.7%, teston 500,000 njerëz në javë

Vitia: Është shëruar përsoni i parë në Kosovë me koronavirus

Vitia: Është shëruar përsoni i parë në Kosovë me koronavirus

Palokaj thotë se LDK-ja ka më shumë përafrim me PDK-në sesa me Vetëvendosjen

Palokaj thotë se LDK-ja ka më shumë përafrim me PDK-në sesa me Vetëvendosjen

PDK: Koalicioni LVV-LDK braktisi qytetarët – urgjente të ndahet Pako Financare për bizneset dhe punëtorët në sektorin privat

PDK: Koalicioni LVV-LDK braktisi qytetarët – urgjente të ndahet Pako Financare për bizneset dhe punëtorët në sektorin privat

Johanna Deimel: Me dy fytyra BE-SHBA, karshi Kosovës në bisedimet me Sërbinë

Johanna Deimel: Me dy fytyra BE-SHBA, karshi Kosovës në bisedimet me Sërbinë

Shkup: Kompanitë kërkojnë ndihmë të riorientojne veprimtarinë

Shkup: Kompanitë kërkojnë ndihmë të riorientojne veprimtarinë

Me kufij të mbyllur hermetikisht shkaku i koronavirusit, BE-ja shënon 25-vjetorin e marrëveshjes së Shengenit

Me kufij të mbyllur hermetikisht shkaku i koronavirusit, BE-ja shënon 25-vjetorin e marrëveshjes së Shengenit

Në Gjilan policia paralajmëronë qytetarët: Duhet ta respektoni urdhëresën e Qeverisë, nëtë kundërtë  dënoheni me 2 vjet burgim

Në Gjilan policia paralajmëronë qytetarët: Duhet ta respektoni urdhëresën e Qeverisë, nëtë kundërtë dënoheni me 2 vjet burgim

BIK: Ja se si duhet të pastrohen kufomat e të infektuarve me COVID-19

BIK: Ja se si duhet të pastrohen kufomat e të infektuarve me COVID-19

E paralajmëronë Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministrin e rrëzuar, Albin Kurti

E paralajmëronë Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministrin e rrëzuar, Albin Kurti