Vazhdon mosmarrëveshja myslimano-hinduse për xhaminë Babri

19.07.2019 13:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vazhdon mosmarrëveshja myslimano-hinduse për xhaminë Babri

Gjykata e Lartë e Indisë ka pranuar procesin në mosmarrëveshjen e ndjeshme politike myslimano-hinduse lidhur me një xhami në veri të Indisë dhe ka kërkuar një raport mbi rezultatin e procesit deri më 1 gusht.

Më herët këtë muaj, salla kushtetuese prej pesë gjyqtarësh e kryesuar nga kryeprokurori Ranjan Gogoi, kishte kërkuar një raport mbi progresin e bërë në procesin e ndërmjetësimit në lidhje me xhaminë Babri të shekullit të 16-të në qytetin verior indian Ayodhya.

“Deri më tani, komiteti ka paraqitur një raport që përshkruan fazën aktuale të bisedimeve. Raporti u paraqit më 11 korrik në bazë të një urdhri të miratuar nga salla kushtetuese”, raportuan mediat lokale.

Në muajin mars, gjykata më e lartë urdhëroi procesin e ndërmjetësimit në mosmarrëveshje, duke ngritur një trup prej tre anëtarësh të kryesuar nga ish-gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Fakkir Mohamed Ibrahim Kalifullah. Anëtarët e tjerë ishin udhëheqësi shpirtëror hindus, Sri Sri Ravi Shankar dhe eksperti i ndërmjetësimit, Sriram Panchu.

– Mosmarrëveshja mbi Xhaminë Babri

Xhamia Babri thuhet se është ndërtuar në vitin 1526 nga Mir Bazi, një oficer në oborrin mbretëror të Perandorit Mogul Babur.

Në vitin 1885, një organ fetar hindus paraqiti një rast në gjykatën e rrethit Faizbad, duke pretenduar se vendndodhja ishte vendlindja e Zotit Rama.

Në vitin 1949, një grup njerëzish hindu u futën në godinë dhe instaluan një idhull të Ramës. Duke deklaruar zonën të kontestuar, qeveria atëherë mbylli godinën me idhullin që mbeti brenda godinës.

Administrata e rrethit Faizabad, e cila administroi qytetin Ayodhya, në vitin 1986 hapi godinën për popullin hindu duke u lejuar atyre të kryejnë ritualet.

Në dhjetor të vitit 1992, mijëra aktivistë që i përkisnin grupeve ekstremiste hinduse së bashku me kreun e partisë BJP, aktualisht në pushtet, sulmuan qytetin dhe shkatërruan xhaminë historike duke ngritur një tempull të improvizuar në vend të saj.

Mosmarrëveshja ka mbetur në sistemin juridik të Indisë për 70 vitet e fundit pa një rezultat përfundimtar.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Të paktën 10 të vdekur e 30 të plagosur teksa autobuzi i pushuesve bie nga ura në Brazil

Të paktën 10 të vdekur e 30 të plagosur teksa autobuzi i pushuesve bie nga ura në Brazil

205 studentë të Kamenicës përfitojnë nga bursa komunale

205 studentë të Kamenicës përfitojnë nga bursa komunale

“Brenda këtij viti qytetarët do t’i nxerrin paratë nga Trusti dhe 350 milionë do t’i shkojnë sektorit privat”

“Brenda këtij viti qytetarët do t’i nxerrin paratë nga Trusti dhe 350 milionë do t’i shkojnë sektorit privat”

Në disa lagje të kryeqytetit nesër do të ketë reduktime të ujit

Në disa lagje të kryeqytetit nesër do të ketë reduktime të ujit

Smajli: Qeveria nuk i kompenson ata që i kanë mbi 10.000 euro në Trust

Smajli: Qeveria nuk i kompenson ata që i kanë mbi 10.000 euro në Trust

OVL e UÇK-së: Haradinajt e Gucatit i konfirmohet aktakuza më 11 dhjetor

OVL e UÇK-së: Haradinajt e Gucatit i konfirmohet aktakuza më 11 dhjetor

Osmani dekoron me Medaljen Presidenciale Ushtarake, ish-komandantin e KFOR-it, Michele Rissi

Osmani dekoron me Medaljen Presidenciale Ushtarake, ish-komandantin e KFOR-it, Michele Rissi

MSH publikon renditjen e re të qyteteve nëpër zona sipas rrezikshmërisë

MSH publikon renditjen e re të qyteteve nëpër zona sipas rrezikshmërisë

Pas vendosjes së Drenasit në zonë të kuqe, Lladrovci ka disa fjalë për qytetarët

Pas vendosjes së Drenasit në zonë të kuqe, Lladrovci ka disa fjalë për qytetarët

Pandemia lë pa punë punëtorët me kontrata mbi vepër

Pandemia lë pa punë punëtorët me kontrata mbi vepër

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur

​Hoti: Qeveria mund të bie por jo të shantazhohet

​Hoti: Qeveria mund të bie por jo të shantazhohet

Cakaj: Dy vendet tona do të flasin njëzëri për shqiptarët në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi

Cakaj: Dy vendet tona do të flasin njëzëri për shqiptarët në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi

Formohet qeveria e re e Malit të Zi

Formohet qeveria e re e Malit të Zi

​LDK, PDK dhe AAK mirëpresin votimin e Rimëkëmbjes Ekonomike, LVV thotë se favorizon oligarkët

​LDK, PDK dhe AAK mirëpresin votimin e Rimëkëmbjes Ekonomike, LVV thotë se favorizon oligarkët