Vazhdojnë protestat në Paris

12.01.2019 22:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vazhdojnë protestat në Paris

Protestuesit u përleshën me policinë në Paris dhe qytete të tjera të Francës të shtunën, ndërsa me mijëra vetë dolën nëpër rrugë në fundjavën e nëntë të zemërimit ndaj Presidentit Emmanuel Macron.

Dhjetëra vetë janë arrestuar, ndërsa zyrtarët kanë premtuar se do të reagojnë ndaj dhunës që ka shoqëruar këto demonstrime që nga nëntori. Marshimet e jelekëverdhëve nisën qetësisht nën një prani të madhe të forcave të rendit, me 80 mijë oficerë të dislokuar në të gjithë vendin. Ata këndonin Marsejezën, himnin kombëtar, dhe mbanin në duar pankarta në të cilat shkruhej “Pasiguria nuk është punë”.

Por, dhjetëra protestues u përfshinë në përleshje me policinë pranë Harkut të Triumfit në Paris, çka çoi në përdorimin e gazit lotsjellës dhe ujit me presion, ndërsa forcat e sigurisë i penguan marshuesit të hynin në Champs Elysees.

Rreth 60 vetë janë arrestuar në Paris, tha policia, bashkë me dhjetëra të tjerë të ndaluar në qytetet e tjera të vendit. Sipas Ministrisë së Brendshme kishte rreth 32 mijë protestues në të gjithë vendin dhe 8 mijë vetëm në Paris. Një javë më parë, shifra e zyrtarëve ishte 26 mijë.

Lëvizja e jelekëverdhëve, që nisi si një protestë ndaj çmimit të lartë të karburantit, është shndërruar në një reagim të fortë refuzimi ndaj Macron dhe politikave të tij, që mendohet se favorizojnë të pasurit në kurriz të punëtorëve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Vazhdojnë protestat në Paris

Vazhdojnë protestat në Paris

Pritje deri në pesë orë në Merdare

Pritje deri në pesë orë në Merdare

Ahmeti për mediat serbe: Presheva do të jetë temë e bisedimeve në Bruksel

Ahmeti për mediat serbe: Presheva do të jetë temë e bisedimeve në Bruksel

Këshilltari i Haradinajt, Isa Mustafës: Je bo me të dashtë Serbia

Këshilltari i Haradinajt, Isa Mustafës: Je bo me të dashtë Serbia

AGK: Skandaloze lehtësia e përgjegjësve të RTK’së që t’i nënshtrohen politikës

AGK: Skandaloze lehtësia e përgjegjësve të RTK’së që t’i nënshtrohen politikës

Greva e mësimdhënësve dëmton më së shumti nxënësit

Greva e mësimdhënësve dëmton më së shumti nxënësit

Remi e Lushtaku nesër nisen drejt Hagës

Remi e Lushtaku nesër nisen drejt Hagës

Kthehen kolonat në Merdare

Kthehen kolonat në Merdare

“Ekipit Negociator me Serbinë i mungojnë ekspertët”

“Ekipit Negociator me Serbinë i mungojnë ekspertët”

Shkup: Reformat e administratës shtetërore shihen me skepticizëm

Shkup: Reformat e administratës shtetërore shihen me skepticizëm

Zgjedhjet në Serbi shtyjnë dialogun me Kosovën

Zgjedhjet në Serbi shtyjnë dialogun me Kosovën

“11 pjesëtarë të UÇK-së janë të thirrur për në Hagë”

“11 pjesëtarë të UÇK-së janë të thirrur për në Hagë”

Shpend Ahmeti : Lugina e Preshevës do të jetë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

Shpend Ahmeti : Lugina e Preshevës do të jetë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

Haradinaj: Unë Luginën e du me zemër

Haradinaj: Unë Luginën e du me zemër

Letra e presidentit Trump e qartëson pozicionin amerikan për dialog

Letra e presidentit Trump e qartëson pozicionin amerikan për dialog

Rukiqi: Qytetarët janë vetëdijesuar të mos blejnë mallra serbe, bizneset janë solidarizuar me Qeverinë

Rukiqi: Qytetarët janë vetëdijesuar të mos blejnë mallra serbe, bizneset janë solidarizuar me Qeverinë