Vazhdojnë protestat kundër Qeverisë së Hungarisë

18.12.2018 09:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vazhdojnë protestat kundër Qeverisë së Hungarisë

Mijëra njerëz u mblodhën të hënën mbrëma jashtë ndërtesës së televizionit shtetëror të Hungarisë, për të pestën natë me radhë, për të protestuar kundër qeverisë djathtiste të kryeminstrit, Viktor Orban.

“Nuk do të largohemi”, “Ata po gënjejnë ditë e natë”, brohorisnin protestuesit.

Dy ligjvënës u tërhoqën zvarrë jashtë ndërtesës së televizionit në Budapest, pasi bënë përpjekje të nxjerrin në transmetim një peticion kundër Orbanit.

Peticioni bënte thirrje për tërheqjen e, siç thuhet, “ligjeve të skllavërisë”.

Protestat janë ndër më të mëdhatë në disa muaj dhe shpërthyen pas kalimit të një ligji të ri të punës, i cili mundëson gjashtë ditë pune në javë.

Por, protestuesit po ashtu kërkojnë të luftohet korrupsioni qeveritar, të krijohet një gjyqësor i pavarur dhe të mbrohen mediat e pavarura.

Qeveria e ka mbrojtur ligjin e ri të punës, duke thënë se ai do të lehtësojë mungesën e punëtorëve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Vazhdojnë protestat kundër Qeverisë së Hungarisë

Vazhdojnë protestat kundër Qeverisë së Hungarisë

Përfshirja e serbëve, sfidë për Ushtrinë

Përfshirja e serbëve, sfidë për Ushtrinë

LDK thotë se i takojnë dy anëtarë në KQZ, akuzon Presidentin se po i bën nder koalicionit qeverisës

LDK thotë se i takojnë dy anëtarë në KQZ, akuzon Presidentin se po i bën nder koalicionit qeverisës

Mjekët nisin grevën, paralajmërojnë bojkot të punës në janar

Mjekët nisin grevën, paralajmërojnë bojkot të punës në janar

Shpendi i dha “krah” Qeverisë

Shpendi i dha “krah” Qeverisë

BE kërkon transparencë në transformimin e FSK-së

BE kërkon transparencë në transformimin e FSK-së

Kosovari Bejta, Heroi i Vitit në Suedi – befasohet nga Ibrahomviq

Kosovari Bejta, Heroi i Vitit në Suedi – befasohet nga Ibrahomviq

Rezoluta nuk ia kufizon Thaçit rolin në dialog

Rezoluta nuk ia kufizon Thaçit rolin në dialog

Prokuroria: Të tre të pandehurit kanë kontribuar në vrasjen e Ivanoviqit

Prokuroria: Të tre të pandehurit kanë kontribuar në vrasjen e Ivanoviqit

Kurti: Dokumenti i Haradinajt, rilegjitimim i pranisë së Serbisë në Kosovë

Kurti: Dokumenti i Haradinajt, rilegjitimim i pranisë së Serbisë në Kosovë

Ish-prokurori amerikan ka një mesazh për institucionet e drejtësisë në Kosovë

Ish-prokurori amerikan ka një mesazh për institucionet e drejtësisë në Kosovë

Thaçi ia numëron Vuçiqit krimet e Serbisë në Kosovë

Thaçi ia numëron Vuçiqit krimet e Serbisë në Kosovë

Mogherini-Kosovës: Nuk ka dialog pa e hequr taksën

Mogherini-Kosovës: Nuk ka dialog pa e hequr taksën

Vuçiq: Dikush t’i ndal kosovarët, kanë krijuar ekip negociator edhe me ish-pjesëtar të UÇK-së

Vuçiq: Dikush t’i ndal kosovarët, kanë krijuar ekip negociator edhe me ish-pjesëtar të UÇK-së

ShBA përsërit mbështetjen për ushtrinë, fton Kosovën dhe Serbinë t`i kthehen dialogut

ShBA përsërit mbështetjen për ushtrinë, fton Kosovën dhe Serbinë t`i kthehen dialogut

Vuçiq: OKB-ja të marrë rol më të madh për të ndalur provokimet e Prishtinës

Vuçiq: OKB-ja të marrë rol më të madh për të ndalur provokimet e Prishtinës