Vasfije Krasniqi Goodman fiton çmim për paqe

10.05.2019 13:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vasfije Krasniqi Goodman fiton çmim për paqe

Vasfije Krasniqi Goodman – aktiviste e Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës-QKRMT, e cila avokon për të mbijetuarit e dhunës seksuale në nivel global, është fituese e Çmimit Kim Bok-dong për Paqe.

Këshilli Korean për Drejtësinë dhe Përkujtimin për Çështjen e Skllavërisë Seksuale Ushtarake nga Japonia (Këshilli Korean) ka zgjedhur të mbijetuarën e Kosovës Vasfije Krasniqi-Goodman si fituese të Çmimit të Paqes Kim Bok-dongit për vitin 2019.

Ky çmim nderon individët apo organizatat që kanë qenë të angazhuar në lëvizje për të zgjidhur çështjen e dhunës seksuale gjatë luftës dhe për të siguruar të drejtat e njeriut të grave në konfliktet e armatosura anembanë botës.

Kujtojmë që, Vasfija ishte personi i parë që ndau publikisht historinë dhe traumën e saj të dhunës seksuale që kishte përjetuar gjatë luftës në Kosovë. Më pastaj u bë zëi fuqishëm i fushatës ‘Bëhu Zëri Im’ – në mbështetje të të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës, dhe përpjekjet e palodhshme të saj në luftimin e stigmatizimit që rrethon këtë kategori shoqërore.

Përveç që ka përfaqësuar zërin e të mbijetuarve të dhunës seksuale, nga koha e luftës në Kosovë, nëpër shumë konferenca, forume dhe simpoziume ndërkombëtare, Vasfija ka dhënë dëshmitë e saj edhe para Këshillit për të Drejtat e Njeriut të OKB-së, dhe së fundmi para Kongresit Amerikan

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Kuqezinjtë”: Duart larg nga Kosova

“Kuqezinjtë”: Duart larg nga Kosova

O’Connell rikthehet në Prishtinë, me fanellë të Kosovës flet pas ndeshjes me Anglinë

O’Connell rikthehet në Prishtinë, me fanellë të Kosovës flet pas ndeshjes me Anglinë

Qeveria Haradinaj “Shterri” Fondin Rezervë

Qeveria Haradinaj “Shterri” Fondin Rezervë

Askush s’ka përgjigje si dhe pse ndodhi reaksioni alergjik me votat nga Serbia

Askush s’ka përgjigje si dhe pse ndodhi reaksioni alergjik me votat nga Serbia

Gazeta britanike: Tifozët kosovarë mbajnë lartë flamujt anglezë gjatë këndimit të himnit të Anglisë

Gazeta britanike: Tifozët kosovarë mbajnë lartë flamujt anglezë gjatë këndimit të himnit të Anglisë

Emocionuese: Çfarë atmosfere në ‘Fadil Vokrri’ gjatë intonimit të himnit të Kosovës dhe Anglisë!

Emocionuese: Çfarë atmosfere në ‘Fadil Vokrri’ gjatë intonimit të himnit të Kosovës dhe Anglisë!

Mbyllet pjesa e parë me epërsinë e Anglisë

Mbyllet pjesa e parë me epërsinë e Anglisë

Futbollistët anglezë zbresin në “Fadil Vokrri”

Futbollistët anglezë zbresin në “Fadil Vokrri”

Kosova – Anglia, formacionet zyrtare

Kosova – Anglia, formacionet zyrtare

Natyrshëm, Albin Kurti sonte në Fadil Vokrri në përkrahje të Dardanëve

Natyrshëm, Albin Kurti sonte në Fadil Vokrri në përkrahje të Dardanëve

Jo të gjithë të kënaqur me Ligji e ri për paga në sektorin publik

Jo të gjithë të kënaqur me Ligji e ri për paga në sektorin publik

Maqedonia e Veriut: Vjetërsimi i lëndëve shihet si amnisti e heshtur

Maqedonia e Veriut: Vjetërsimi i lëndëve shihet si amnisti e heshtur

Frikësohet Prokuroria, s’ka përgjigje çka ka ndodhë me kallëzimin penal të Kurtit ndaj Thaçit e Veselit

Frikësohet Prokuroria, s’ka përgjigje çka ka ndodhë me kallëzimin penal të Kurtit ndaj Thaçit e Veselit

Nis peticioni kundër rritjes së çmimit për sigurimin e veturave

Nis peticioni kundër rritjes së çmimit për sigurimin e veturave

Anëtari i kryesisë së PDK’së: Buxhovi ishte pjesë e UDB’as, keq që nuk kemi ligj të lustracionit

Anëtari i kryesisë së PDK’së: Buxhovi ishte pjesë e UDB’as, keq që nuk kemi ligj të lustracionit

Zyrtari i NISMA-s: S’ka koalicion me grabitësit, kemi pasur takime me LDK-në

Zyrtari i NISMA-s: S’ka koalicion me grabitësit, kemi pasur takime me LDK-në