Varianti i ri i COVID-it mund të jetë në SHBA që nga tetori 2020

01.01.2021 19:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Varianti i ri i COVID-it mund të jetë në SHBA që nga tetori 2020

Një ri-analizë e dy milionë testeve të COVID-19 të kryera në Shtetet e Bashkuara në muajt e fundit ngre pyetje të reja në lidhje me origjinën e mutacionit më ngjitës B117 “lloji nga Britania e Madhe” dhe sugjeron se mund të jetë tashmë i përhapur.

Sipas The Guardian, një variant i COVID-19 që mbart disa nga të njëjtat mutacione si varianti shumë ngjitës britanik mund të ketë qenë në Shtetet e Bashkuara që nga tetori dhe është tashmë i përhapur, sugjeron ri-analiza e më shumë se dy milionë testeve në Shtetet e Bashkuara.

Sekuencimi i gjenomit të virusit është bërë për disa kohë nga shkencëtarët nga kompania e testimit të ADN-së në Kaliforni, “Helik” për të konfirmuar nëse mutacioni i vëzhguar tek amerikanët është i njëjtë me të ashtuquajturin variant B117 që aktualisht po qarkullon në Britaninë e Madhe.

Helik aktualisht po bashkëpunon me Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) pasi priten rezultatet e një studimi të një varianti të gjetur në SHBA.

Rezultatet priten brenda pak ditësh, por zbulimet kanë ngritur pikëpyetje të reja se nga vjen virusi i modifikuar, përfshirë mundësinë e vogël që ka filluar në Shtetet e Bashkuara, dhe jo në Mbretërinë e Bashkuar ose diku tjetër. Varianti është gjetur gjithashtu në të paktën 17 vende, duke përfshirë Korenë e Jugut, Spanjë, Australi dhe Kanada.

Është gjithashtu e mundur që varianti të ketë origjinën nga SHBA, dhe më pas të përhapet në Britaninë e Madhe, megjithëse kjo nuk ka gjasa, duke marrë parasysh që varianti B117 duket të jetë më i përfaqësuar në Angli.

Qeveria është e bindur se varianti i llojit më ngjitës i virusit ka qarkulluar në Britaninë e Madhe që nga shtatori./tch

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Varianti i ri i COVID-it mund të jetë në SHBA që nga tetori 2020

Varianti i ri i COVID-it mund të jetë në SHBA që nga tetori 2020

Nga sot e deri më 8 janar, në zonën e kuqe janë vetëm 6 komuna

Nga sot e deri më 8 janar, në zonën e kuqe janë vetëm 6 komuna

Pandemia shpërfaqi vonesën e digjitalizimit në Maqedoninë e V.

Pandemia shpërfaqi vonesën e digjitalizimit në Maqedoninë e V.

Një i vdekur dhe 174 raste të reja me Covid-19

Një i vdekur dhe 174 raste të reja me Covid-19

Mbrëmë janë djegur katër shtëpi

Mbrëmë janë djegur katër shtëpi

Dy të arrestuar për dhunë në familje në natën e vitit të ri

Dy të arrestuar për dhunë në familje në natën e vitit të ri

Shqipëria do dhurojë vaksina për bluzat e bardha të spitalit COVID të Prishtinës

Shqipëria do dhurojë vaksina për bluzat e bardha të spitalit COVID të Prishtinës

Detaje rreth plagosjes një personi me plumb qorr

Detaje rreth plagosjes një personi me plumb qorr

Vdes profesori Riza Smaka

Vdes profesori Riza Smaka

​Kush humbi e kush fitoi në pandemi, parashihet vit i vështirë ekonomik edhe 2021-ta!

​Kush humbi e kush fitoi në pandemi, parashihet vit i vështirë ekonomik edhe 2021-ta!

Vuçiq aktivizon “Rrjedhën turke"

Vuçiq aktivizon “Rrjedhën turke"

Një person goditet me “plumb qorr”, një tjetër humb dorën nga mjetet piroteknike

Një person goditet me “plumb qorr”, një tjetër humb dorën nga mjetet piroteknike

Vajzë është fëmija i parë i vitit 2021

Vajzë është fëmija i parë i vitit 2021

Hoti ndërrimin e moteve e pret me policinë: Viti 2021 do të jetë shumë më i mirë

Hoti ndërrimin e moteve e pret me policinë: Viti 2021 do të jetë shumë më i mirë

Qytetarët festojnë në shtëpi, në sheshet e Prishtinës vetëm Policia e Kosovës

Qytetarët festojnë në shtëpi, në sheshet e Prishtinës vetëm Policia e Kosovës

Hoxhaj viziton babanë e Thaçit: Rrënofsh sa malet, Kosova është me ty në këto orë të liga

Hoxhaj viziton babanë e Thaçit: Rrënofsh sa malet, Kosova është me ty në këto orë të liga