Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

06.03.2019 22:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Një studim i rëndësishëm i bërë nga disa mjekë në Danimarkë hodhi poshtë teorinë sipas së cilës aplikimi i kësaj vaksine tek fëmijët shkakton autizmin

Shumë prindër kanë refuzuar që fëmijët e tyre të marrin vaksinën e ashtuquajtur MMR, për shkak se besojnë që kjo vaksinë rrit rrezikun e autizmit. Kjo teori u dha nga Dr.Andrew Wakefield para 20 viteve, dhe ka lënë shenjë ende tek njerëzit.

Refuzimi i prindërve për këtë vaksinë ka qenë një ndër çështjet më të diskutuara në fushën e shëndetësisë, sidomos gjatë vitit 2017 dhe është shpallur një nga 10 problemet aktuale nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Studimi u bë me 647,461 foshnje të lindura në vitin 1999, të cilat u  vëzhguan deri kur ata u bënë  mesatarisht 8.6 vjeç. Shumica e këtyre fëmijëve e morën këtë vaksinë, kurse vetëm 5% e tyre e refuzuan. Rezultatet treguan që 1 në 100 fëmijë u diagnostikuan me autizëm, zakonisht gjatë moshës 7 vjeçare. Hulumtuesit pastaj krahasuan këto rezultate dhe erdhën në përfundim që nuk ka një lidhje në mes të autizmit dhe fëmijëve të vaksinuar. “Ajo çfarë vërejtëm ishte që fëmijët të cilët kishin një vëlla apo motër me autizëm ishin më të prirë të vuajnë edhe vet nga ky çrregullim,” tha një ndër udhëheqësit e këtyre studimeve – shkruan Nytimes, transmeton Gazeta Express.

Këto hulumtime konfirmojnë edhe një herë që kjo vaksinë nuk e rrit rrezikun e autizmit, duke u bërë thirrje prindërve që të mos refuzojnë aplikimin e kësaj vaksine tek fëmijët e tyre./Gazeta Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët