Vajzë është fëmija i parë i vitit 2021

01.01.2021 01:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vajzë është fëmija i parë i vitit 2021

Vajzë është fëmija i parë i vitit 2021. Ajo erdhi në jetë në orën 00:01.

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të ShSKUK-së Valbon Krasniqi, ka vizituar ekipet mjekësorë në Klinikën e Gjinekologjisë dhe ka detaje për lindjen e parë.

“Foshnja e parë ka lindur saktësisht në orën 00:01, bëhet fjalë për një foshnje të gjinisë femërore me peshë 3 e 400 gram dhe gjendja shëndetësore duket që është stabile megjithatë ka lindur me prerje cezariane dhe për momentin është në kujdesin intensiv. Ndërkohë që nëna për herë të parë është bërë nënë dhe për koincidencë është një punëtore shëndetësore nga komuna e Ferizajt kështu që i urojmë që është bërë nënë dhe vajzës i dëshirojmë shëndetë dhë mbarësi në jetë dhe me urimin që do të rritet pa Covid”, tha ai.

Igballe Gerbeshi, mjeke specialiste, tha se gjatë vitit që lamë pas në këtë Klinikë kanë lindur 3700 foshnje.

“Gjatë vitit 2020 kanë lindur gjithsej 8700 foshnje në Klinikën e Gjinekologjisë prej të cilave 3700 kanë lindur me operacion kurse të tjerat kanë lindur me lindje spontane. Po ashtu 46 kanë lindur nënat që kanë qenë me infeksion me Covid-19 ku kanë shkuar në shtëpi në gjendje të mirë”, tha ajo.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


2 600 të moshuar janë vaksinuar kundër Covid-19

2 600 të moshuar janë vaksinuar kundër Covid-19

Mbi 300 serbë të Mitrovicës paguhen nga buxheti i Kosovës, pa punuar fare

Mbi 300 serbë të Mitrovicës paguhen nga buxheti i Kosovës, pa punuar fare

668 raste aktive me COVID-19 në Gjilan, Haziri apelon për kujdes maksimal

668 raste aktive me COVID-19 në Gjilan, Haziri apelon për kujdes maksimal

BE-ja do të blejë edhe 100 milionë vaksina anti-Covid këtë vit

BE-ja do të blejë edhe 100 milionë vaksina anti-Covid këtë vit

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve