Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

01.06.2019 00:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

Në vazhdën e luftës tregtare dhe tensionit politik me SHBA dhe Kinës, Pekini ka vendosur të zhvillojë një sistem operativ i cili do të zëvendësojë Windows në kompjuterët e përdorur nga ushtria Kineze.

Vendimi nuk u bë zyrtar përmes kanaleve të zakonshme të shtypit por u raportua këtë muaj nga një gazetë Kanadeze.

Falë Snouden, Shadow Brokers dhe Vault7, zyrtarët e lartë Kineze tashmë e dinë arsenalin Amerikan të hakimit të cilët mund të nënshtrojnë nga televizorët inteligjentë, tek serverë linux, routerët dhe sistemet operative Windows dhe Mac.

Duke qenë se këto zbulime treguan se SHBA mund të hakojnë pothuajse çdo gjë, plani i qeverisë Kineze është të adoptojë një strategji e cila bën imune përballë aktorëve të huaj veçanërisht SHBA.

Përpjekje të tilla nuk janë të padëgjuara më parë. Në fund të viteve 90, Koreja e Veriut zhvilloi një sistem operativ të quajtur Red Star OS. Ai është ende edhe sot ekzistencë dhe bazohet në Linux. Megjithatë nuk u bë kurrë sistemi i vetëm operativ për qeverinë Koreano-Veriore dhe vazhdon të përdoret krahas Windows, Mac dhe Linux. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë