Ushtria bullgare kërkon bisedime me SHBA-në për blerjen e avionëve F-16

23.12.2018 09:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ushtria bullgare kërkon bisedime me SHBA-në për blerjen e avionëve F-16

Ministria e Mbrojtjes së Bullgarisë ka kërkuar nga Qeveria që të nisë bisedimet direkte me Shtetet e Bashkuara, mbi blerjen e avionëve luftarakë F-16, me qëllim që të zëvendësojë avionët e vjetruar sovjetikë të tipit MiG-29.

Ministria e Mbrojtjes tha se “blerja… do të rrisë aftësitë luftarake të forcës ajrore të Bullgarisë në një nivel të ri”.

Parlamenti bullgar më 8 qershor ka miratuar një plan, ku thuhet se do të shpenzohen 2 miliardë dollarë në blerjen e 150 makinave luftarake dhe 16 avionë luftarakë të rinj ose të përdorur.

Rreth një miliard dollar ishinndarë për të blerë 8 avionët e parë. Ky buxhet po ashtu pritje të shpenzohej në trajnimin e ekipit si dhe për mbështetje logjistike.

Megjithatë, oferta ndaj Lockheed Martin, kompani e SHBA-së, kishte kaluar këtë shifër.

“Një çmim më i ulët, që sipas tyre është i mundshëm, mund të arrihet vetëm përmes bisedave direkte mes dy qeverive”, tha ministri i Mbrojtjes, Krasimir Karakachanov.

Bullgaria është anëtare e NATO-s që prej vitit 2004, por çështja se me çfarë avionë luftarakë duhet të zëvendësohen avionët MiG ka përcjellë qeveritë për më shumë se një dekadë.

NATO ka inkurajuar anëtarët e saj që të zhvillojnë apo të blejnë pajisje të reja nga anëtarët perëndimor të Aleancës, me qëllim që të zëvendësojnë sistemet e vjetra të kohës sovjetike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj