Ushtari i UÇK-së që i mbushi 16 vjeç në vijat e frontit, Fadil Berisha sjell videon me rrëfimin e jashtëzakonshëm

29.11.2020 12:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ushtari i UÇK-së që i mbushi 16 vjeç në vijat e frontit, Fadil Berisha sjell videon me rrëfimin e jashtëzakonshëm

Bekim Juniku nga Gjakova ditëlindjen e 16-të e kishte festuar në vijat e frontit, kur si një djalë tepër i ri i ishte bashkuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Duke rrëfyer historinë e tij personale për kohën e luftës në Kosovë, ky ish ushtar i UÇK-së ka treguar se si kishte ikur nga shtëpia për t’ju bashkuar luftës për çlirimin e vendit, ndërsa ua kishte lënë një letër prindërve me të cilën i njoftonte ata se kishte vendosur për ta veshur uniformën e UÇK-së dhe se në rrugën e tij nuk kthehet më pas.

Videon me këtë rrëfimin të jashtëzakonshëm e ka publikuar fotografi i njohur shqiptar me famë botërore, Fadil Berisha.

“LIRIA KA EMËR: Bekim Juniku e kishte festuar ditëlindjen e 16-të në vijat e frontit, si ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Për të shkuar në luftë, ai kishte ikur nga shtëpia. Motrës ia kishte një letër, për t’i njoftuar prindërit se në rrugën e tij nuk kthehet më pas. Pak kohë më vonë, babai i tij do t’i bëhej bashkëluftëtar. Ky është një rrëfim i jashtëzakonshëm për djemtë e rinj që lanë gjithçka për çlirimin e Kosovës. Shpërndajeni këtë video. #LiriaKaEmer”, ka shkuar Fadil Berisha.

Ish ushtari i UÇK-së, Bekim Juniku, gjithashtu rrëfen se më pas në luftë ishte bërë bashkë edhe me babanë e tij.

“Prej marrëdhënies babë-bir kaloi në marrëdhënie bashkëluftëtarë. Ishte një lloj krenarie. Edhe pse, isha shumë i ri në moshë, m’u dukke vetja se jam i pjekun para vaktit. U nisha shumë ma i fortë”, thotë ai.

Videon e plotë mund ta shikoni më poshtë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kostoja e lartë e shërimit nga koronavirusi

Kostoja e lartë e shërimit nga koronavirusi

PDK në Podujevë: LDK dhe VV po u bëjnë presion votuesve gjatë procesit të votimi

PDK në Podujevë: LDK dhe VV po u bëjnë presion votuesve gjatë procesit të votimi

Ushtari i UÇK-së që i mbushi 16 vjeç në vijat e frontit, Fadil Berisha sjell videon me rrëfimin e jashtëzakonshëm

Ushtari i UÇK-së që i mbushi 16 vjeç në vijat e frontit, Fadil Berisha sjell videon me rrëfimin e jashtëzakonshëm

​Zafir Berisha reagon për shtatoren e Skënderbeut në Prizren: Pa kurrfarë vlere artistike

​Zafir Berisha reagon për shtatoren e Skënderbeut në Prizren: Pa kurrfarë vlere artistike

KQZ: Deri në orën 11:00 në veri votuan 12.62%, në Podujevë 8.27%

KQZ: Deri në orën 11:00 në veri votuan 12.62%, në Podujevë 8.27%

​Të shtëna me armë zjarri, në një shtëpi në “Ballaban” të Prishtinës kapen armë

​Të shtëna me armë zjarri, në një shtëpi në “Ballaban” të Prishtinës kapen armë

Dimitroviq: Procesi i votimit ka nisur me kohë në veri, qytetarët po respektojnë masat anti-covid

Dimitroviq: Procesi i votimit ka nisur me kohë në veri, qytetarët po respektojnë masat anti-covid

​Hapen të gjitha qendrat e votimit në veri të Mitrovicës

​Hapen të gjitha qendrat e votimit në veri të Mitrovicës

Veriu i Mitrovicës dhe Podujeva votojnë për kryetarin e komunës

Veriu i Mitrovicës dhe Podujeva votojnë për kryetarin e komunës

13.688 raste aktive me Covid

13.688 raste aktive me Covid

Të akuzuarit e UÇK’së në Hagë mblidhen për të festuar bashkë 28 Nëntorin

Të akuzuarit e UÇK’së në Hagë mblidhen për të festuar bashkë 28 Nëntorin

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

Vaksina e Oksfordit, avantazhet ndaj rivalëve

Vaksina e Oksfordit, avantazhet ndaj rivalëve

​Kurti: Sot është kryedita e shqiptarëve

​Kurti: Sot është kryedita e shqiptarëve

Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës ndriçohet Kuq e Zi

Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës ndriçohet Kuq e Zi

Ndërtesa më e madhe në botë veshët Kuq e Zi

Ndërtesa më e madhe në botë veshët Kuq e Zi