Ushqimi i shëndetshëm – miku “më i madh i trurit”

11.01.2019 05:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ushqimi i shëndetshëm – miku “më i madh i trurit”

Të ushqehesh shëndetshëm do të thotë edhe të mendosh shëndetshëm. Për disa artikuj është vërtetuar që e përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm të trurit, ndërsa disa të tjerë mund të pengojnë apo së paku të ngadalësojnë efektin e disa sëmundjeve të trurit.

Prandaj është me rëndësi të përfshini ata artikuj në ushqimin tuaj sa më shpesh që të jetë e mundshme.

Çaji i gjelbër

Sipas shumë studimeve konsumi i çajit jeshil përmirëson funksionin njohës. Megjithatë, kjo nuk duhet ekzagjeruar, sepse mjafton që të pini një filxhan ose dy në ditë.

Salmoni

Salmoni është i pasur me omega-3 yndyrna dhe peshq të tjerë yndyror si ton, të cilat ndikojnë direkt në kujtesë. Sipas një studimi të kryer në SHBA, ata që hanin peshk të paktën një herë në javë kanë një kapacitet rënie prej 10 për qind më të ulët të kujtesës se sa ata që nuk hanë peshk.

Boronica

Studime të ndryshme kanë treguar se boronicat përmisojnë kujtesën dhe funksionin njohës. Disa komponime të tilla si boronica dhe manaferra ndihmojnë në parandalimin e humbjes së kujtesës që vjen me moshën.

Shafrani ose shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë rrit ngjyrat e ushqimit, por gjithashtu përmban antioksidantë, të cilat luftojnë inflamacionin dhe rrisin funksionin e trurit.

Brokoli

Brokolit janë të pasura me antioksidantë, e cila ndihmon ruajtjen dhe aftësinë e kujtesës. Perime të tjera jeshile të tilla si lakëra, lulelakëra dhe spinaqi gjithashtu kanë të njëjtat benefite. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ushqimi i shëndetshëm – miku “më i madh i trurit”

Ushqimi i shëndetshëm – miku “më i madh i trurit”

Mourinho: Kthimi në Inter ose Real Madrid do të ishte një nder i madh

Mourinho: Kthimi në Inter ose Real Madrid do të ishte një nder i madh

Lg prezanton një monitor super të gjerë 49-inç

Lg prezanton një monitor super të gjerë 49-inç

Barcelona me ofertë për Willianin, Malcom plus para për ta transferuar brazilianin

Barcelona me ofertë për Willianin, Malcom plus para për ta transferuar brazilianin

Marotta: Tifozët duhet të jetë të qetë për Icardin

Marotta: Tifozët duhet të jetë të qetë për Icardin

Lexar është kompania e parë që shet një kartë SD 1TB

Lexar është kompania e parë që shet një kartë SD 1TB

Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

Real Madridi ka një ‘mbret’ të ri, quhet Vinicius Junior

Real Madridi ka një ‘mbret’ të ri, quhet Vinicius Junior

“Fabrika e parave” e mban emrin e Borussia Dortmundit – 400 milionë euro shitje në pesë vite me yje si Dembele, Aubameyang e Pulisic

“Fabrika e parave” e mban emrin e Borussia Dortmundit – 400 milionë euro shitje në pesë vite me yje si Dembele, Aubameyang e Pulisic

“E drejta për tu harruar” nuk duhet të aplikohet botërisht thotë Gjykata e Lartë Evropiane

“E drejta për tu harruar” nuk duhet të aplikohet botërisht thotë Gjykata e Lartë Evropiane

Bayern Munich vazhdon t’i blejë më të mirët nga klubet e tjera gjermane – Ballack, Neuer, Lewa e tani Pavard, 20 vite histori blerjesh

Bayern Munich vazhdon t’i blejë më të mirët nga klubet e tjera gjermane – Ballack, Neuer, Lewa e tani Pavard, 20 vite histori blerjesh

Barcelona humb nga Levante, kualifikimin e kërkon pas një jave në Nou Camp

Barcelona humb nga Levante, kualifikimin e kërkon pas një jave në Nou Camp

E zyrtarizuan lidhjen, Arbenita për Feron: Gjëja më e mirë ndonjëhere

E zyrtarizuan lidhjen, Arbenita për Feron: Gjëja më e mirë ndonjëhere

Windows 10 18312 sjell opsione për menaxhimin e diskut dhe resetimin

Windows 10 18312 sjell opsione për menaxhimin e diskut dhe resetimin

Pa antibiotikë: Zgjidhni infeksionet urinare me ndihmën e këtyre këshillave

Pa antibiotikë: Zgjidhni infeksionet urinare me ndihmën e këtyre këshillave

Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)