Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

05.03.2019 16:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Hulumtimet përdoren afër 1032 persona të moshësh 32 deri 60 vjeç, të cilët iu nënshtruan një diete me ushqime të cilat përmbanin një sasi pak më të madhe të kolesterolit. Studiuesit vërejtën që disa prej tyre zhvilluan simptoma të lidhura me sëmundje të zemrës por të cilat nuk ishin të lidhura direkt me kolesterolin e konsumuar.

Këto studime gjithashtu arritën të konfirmojnë që zvogëlimi i konsumit të  sasisë së kolesterolit të përdorur nga këta vullnetarë, për të kryer këtë eksperiment nuk ishte e lidhur as me përmirësimin e gjendjes tek ata persona që vuanin nga arterioskleroza- sëmundje kjo e shkaktuar nga kolesteroli në gjak.

Një ndër ushqimet të cilat përmbajnë sasi të madhe të kolesterolit dhe përdoret gati se çdo ditë janë vezët. Mirëpo përdorimi normal i këtij ushqimi i cili duhet të jetë 1 vezë gjatë ditës, nuk rrit rrezikun e sëmundjeve të lidhura me zemrën, sheqerin apo tensionin e gjakut./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve