Ushqimet djegëse ndikojnë në jetëgjatësi

31.08.2015 16:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ushqimet djegëse ndikojnë në jetëgjatësi

Një studim i fundit i realizuar nxjerr në pah se ushqimet djegëse ndikojnë për një jetë më të gjatë.

Studimi i bërë nga Harvard T.H. me 450 mijë njerëz, tregon se të gjithë ata që kanë ngrënë djegës, kanë jetuar më gjatë.

Gjetjet që janë bërë për shtatë vite, tregojnë se të gjithë ata që kanë ngrënë ushqime djegës (veçanërisht spec djegës), kanë zvogëluar mundësinë e vdekjes për dhjetë për qind.

Po ashtu, përdoruesit fanatik të ushqimit djegës zvogëlojnë të gjitha mundësitë e vdekjes për 14 për qind. Mëlmesa djegëse, salca, përmban polifenol mikronutient i bimës, që ka një varg të mirash, si antioksidues, por edhe antiinflamues.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Ora tregon linjat atraktive

Ora tregon linjat atraktive

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Të formuara për 10 ditë vithe të forta

Të formuara për 10 ditë vithe të forta

Ndodh mrekullia në SHBA, 27-vjeçarja me Koronavirus sjell në jetë fëmijën teksa ishte e intubuar dhe në gjendje kome

Ndodh mrekullia në SHBA, 27-vjeçarja me Koronavirus sjell në jetë fëmijën teksa ishte e intubuar dhe në gjendje kome

”Miss Anglia”: Po e lë kurorën e bukurisë për të punuar si doktoreshë në ndihmë të të prekurve me koronavirus

”Miss Anglia”: Po e lë kurorën e bukurisë për të punuar si doktoreshë në ndihmë të të prekurve me koronavirus

“Dashuria nuk njeh koronavirus”/ Foto prekëse, 92-vjeçari i lyen flokët bashkëshortes

“Dashuria nuk njeh koronavirus”/ Foto prekëse, 92-vjeçari i lyen flokët bashkëshortes

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm