Ukraina dëbon gazetaren e televizionit shtetëror rus

31.08.2017 10:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ukraina dëbon gazetaren e televizionit shtetëror rus

Autoritetet ukrainase thanë se kanë dëbuar gazetaren e televizionit shtetëror rus, Anna Kurbatova.

Zëdhënësja e Shërbimit të Sigurisë në Ukrainë, Olena Hitlyanska, tha se Kurbatova është dërguar në Rusi dhe se ndalohet të hyjë në Ukrainë për tre vjet.

“Propaganduesja ruse, Anna Kurbatova, ka kaluar kufirin Ukrainë-Rusi”, ka konfirmuar Hitlyanska në Facebook.

“E njëjta gjë do të ndodhë me secilin që i lejon vetes të diskreditojë Ukrainën”, ka shtuar ajo.

Më herët, e kontaktuar nga mediat, Hitlyanska nuk pranoi të përgjigjet në pyetjet se si dhe kur është ndaluar Kurbatova.

Pasi ka arritur në Rusi, Kurbatova u ka thënë agjencive të lajmeve se Shërbimi i Sigurisë në Ukrainë i ka dhënë një dokument zyrtar, në të cilin thuhet se ajo “paraqet kërcënim për sigurinë kombëtare dhe sovranitetin e Ukrainës”, sepse ajo, në artikujt e saj, e ka përshkuar konfliktin në lindje të Ukrainës si “luftë civile” dhe jo si “agresion rus”.

Kievi ka ndaluar hyrjen e dhjetëra kanaleve televizive ruse qysh në vitin 2014 – kur edhe ka shpërthyer konflikti – duke i akuzuar ato për përhapje të propagandës së luftës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kush ishte Jammal Khashoggi dhe çka dihet për zhdukjen dhe vrasjen e tij?

Kush ishte Jammal Khashoggi dhe çka dihet për zhdukjen dhe vrasjen e tij?

Sirianët e bllokuar mbesin edhe pa ushqim

Sirianët e bllokuar mbesin edhe pa ushqim

Merkel: Evropa duhet të ketë strategji të përbashkëta

Merkel: Evropa duhet të ketë strategji të përbashkëta

Gjermania jep një lajm të mirë për të gjithë ata që duan të punojnë në këtë shtet

Gjermania jep një lajm të mirë për të gjithë ata që duan të punojnë në këtë shtet

Profesoresha e cila tronditi Amerikën me akuzat për ngacmim seksual

Profesoresha e cila tronditi Amerikën me akuzat për ngacmim seksual

Londra për Brukselin: Mos ngatërroni mirësjelljen me dobësinë

Londra për Brukselin: Mos ngatërroni mirësjelljen me dobësinë

Sirianët votojnë në zgjedhjet lokale për herë të parë pas shtatë vjetësh

Sirianët votojnë në zgjedhjet lokale për herë të parë pas shtatë vjetësh

Facebook, Twitter merren në pyetje nga Kongresi amerikan

Facebook, Twitter merren në pyetje nga Kongresi amerikan

Obama dhe Bush nderojnë John McCain, Trump nuk merr pjesë

Obama dhe Bush nderojnë John McCain, Trump nuk merr pjesë

Thirrje Rusisë që të parandalojë “katastrofën tjetër humanitare” në Siri

Thirrje Rusisë që të parandalojë “katastrofën tjetër humanitare” në Siri

Bullgari: Të paktën 16 të vdekur nga aksidentimi i një autobusi

Bullgari: Të paktën 16 të vdekur nga aksidentimi i një autobusi

Vdiq McCain – heroi i luftës që u shndërrua në ikonë politike

Vdiq McCain – heroi i luftës që u shndërrua në ikonë politike

Hahn: Referendumi për Maqedoninë do të thotë zgjedhje midis ardhmërisë në BE dhe izolimit

Hahn: Referendumi për Maqedoninë do të thotë zgjedhje midis ardhmërisë në BE dhe izolimit

Trupat amerikane do të vazhdojnë të qëndrojnë në Irak

Trupat amerikane do të vazhdojnë të qëndrojnë në Irak

Erdogan thotë se “do ta ndryshojë lojën” ndaj sanksioneve që dobësuan ekonominë

Erdogan thotë se “do ta ndryshojë lojën” ndaj sanksioneve që dobësuan ekonominë

Arabia Saudite akuzohet se po ndalon myslimanët e Katarit të kryejnë Haxhin

Arabia Saudite akuzohet se po ndalon myslimanët e Katarit të kryejnë Haxhin