“Ujqërit kafshojnë” City-n, Guardiola rekord negativ

27.12.2019 23:08

Manchester City nuk ia doli të merrte qoftë një pikë në fushën e Wolves, që e mposhti 3-2 me përmbysje në “Molineux Stadium” (Ëolverhampton) në sfidën e fundit të javës së 19-të të Premier League-s, me Liverpoolin që mbetet +14 pikë nga rivalët kryesorë për titull.

Citizens, të kushtëzuar nga ndëshkimi i portierit Ederson me karton të kuq që në minutën e 12-të, nuk arritën të ruanin epërsinë e dyfishtë të krijuar në pjesën e parë nga golat e Sterlingut, që shënoi fillimisht në minutën e 25-të, pas ekzekutimit të një 11-metërshi (topi u prit fillimisht nga portieri, por shkoi sërish në këmbët e sulmuesit të Citizens) dhe më pas në minutën e 50-të, pasi u shërbye nga De Bruyne.

Wolves dhuroi spkektakël në fraksionin e dytë, duke përmbysur shifrat me golat e Traore (55’), Jimenez (82’) dhe Doherty (90’).

Në ndeshje që nisi keq dhe u mbyll po keq për Pep Guadiolën, i cili humbi mundësinë për të fituar ndeshjen e 100-të në Premier League në krye të City-t dhe për të thyer rekordin e Jose Mourinhos si trajneri që arrin një “shekull” me fitore me numrin më të vogël të ndeshjeve të zhvilluara në elitën e futbollit anglez.

Mourinho 100 suksese në Premier i ka arritur në 142 takime. Guardiola (99), gjithsesi, do të ketë edhe tetë takime të tjera në dispozicion për t’ia rrëmbyer primatin portugezit.

Kjo ishte hera e parë që nje ekip mposhte Guardiolën në dy ndeshje brenda një sezoni pasi ujqërit edhe në fazën e parë fituan 0-2./tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!

Ekranet e telefonit janë më rezistues: Mbrojtja e koronavirusit gjithashtu po testohet

Reagon presidenti i Barcelonës, pas lajmeve se Messi po i bashkohet Interit

Interi thyen rekordin negativ kundër Genoas, ngrihet në pozitën e dytë

Figo: Pse Real Madridi ka fituar edhe pa Ronaldon, ky është më i miri në ekip

IHMK: Moti për ditën e nesërme

Pas dy barazimeve, Interi synon t’u kthehet fitoreve kundër Genoas – formacionet

“Më vjen keq për Mbappen”

“Milani është rritur fal Ibrahimovicit!”

Regjisori që përqesh ShBA-të, tani bën film me trillime ruso-serbe

​‘Galaktika e Andromedës’ dhe ‘Exil’ në kategorinë kryesore të Festivalit të Sarajevës

Ballkani e respekton kampionin, mirëpo ende nuk ka vendosur për “Gardën e Nderit”