Ujkani: Sulmi ndaj ‘IPKO’-së, mesazh negativ për investitorë̈t e huaj

25.05.2020 17:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ujkani: Sulmi ndaj ‘IPKO’-së, mesazh negativ për investitorë̈t e huaj

Drejtori Ekzekutiv i Këshillit të Investitorëve Evropian, Emrush Ujkani, e ka dënuar sulmi me breshëri plumbash të antenës së ‘IPKO’-s, mbrëmë në Banjë të Istogut.


Ai e ka dënuar këtë sulm dhe ka thënë se efekti është shumë diemensional, duke filluar nga dëmet e kompanisë, ashtu dhe sa i përket imazhit të Kosovës për investitor të huaj.


Ujkani në një bisedë për gazetën “Epoka e re”, ka apeluar që të zbardhet sa më  shpejtë ky rast dhe autorët e sulmit të dalin para drejtësisë.


“Ky sulm përveç që është skandaloz si në aspektin ekonomik ashtu dhe atë të imazhit të Kosovës, duhet të dënohet menjëherë dhe autorët e krimit të dalin para drejtësisë.

S’duhet harruar faktin që “IPKO”, është një nga investitorët më të mëdhenj që nga paslufta dhe ky sulm jep mesazh negativ edhe për investitorët potencial të Kosovës, pra ata që mendojnë të vine në Kosovës për të investuar”, ka thënë Ujkani.

Kujtojmë se mbremë rreth orës 02:10 pas mesnatës është sulmuar me armë zjarri antena e “IPKO”-s në fshatin Banjë të Pejës.

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Pejës, Fadil Gashi. “Rasti ka ndodhur rreth orës 02:10 pas mesnatës. Rasti është raportuar nga një punëtor i ‘IPKO’-s në orën 05:00. Sulmi ka ndodhur me armë zjarri, breshëri plumbash.

Nuk dihen akoma arsyet pse ka ndodhur ky sulm. Kemi kontaktuar prokurorin e shtetit dhe jemi duke e hetuar rastin. Nuk kemi të dyshuar lidhur me rastin”, ka njoftuar Gashi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zemaj: Qytetarët që hyjnë në Kosovë s’do të vetizolohen, kontrolle të detajuara mjekësore

Zemaj: Qytetarët që hyjnë në Kosovë s’do të vetizolohen, kontrolle të detajuara mjekësore

Në Kosovë, rreth 100 mijë të infektuar në vit nga sëmundjet ngjitëse

Në Kosovë, rreth 100 mijë të infektuar në vit nga sëmundjet ngjitëse

Qeveria sot vendos hapjen e kufirit me Shqipërinë

Qeveria sot vendos hapjen e kufirit me Shqipërinë

1400 kosovarë u riatdhesuan nga Gjermania që nga fillimi i pandemisë

1400 kosovarë u riatdhesuan nga Gjermania që nga fillimi i pandemisë

GAP: Mbi 37 mijë punëkërkues në katërt muajt e parë të 2020

GAP: Mbi 37 mijë punëkërkues në katërt muajt e parë të 2020

EPIK: Qeveria pa adresë politike dhe institucionale për procesin e integrimit Evropian

EPIK: Qeveria pa adresë politike dhe institucionale për procesin e integrimit Evropian

Zeka kërkon të zbatohet Pakoja Emergjente, rimëkëmbja ekonomike më 2021

Zeka kërkon të zbatohet Pakoja Emergjente, rimëkëmbja ekonomike më 2021

Edhe 36 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, tetë të shëruar

Edhe 36 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, tetë të shëruar

Vdes një person në Infektivë nga koronavirusi, çon numrin në 31

Vdes një person në Infektivë nga koronavirusi, çon numrin në 31

SHBA-ja nis ndihmën për Kosovën pas heqjes së reciprocitetit

SHBA-ja nis ndihmën për Kosovën pas heqjes së reciprocitetit

Mali i Zi kërcënon Serbinë me mekanizma të NATO-s, Daçiq: Thirreni edhe UÇK-në

Mali i Zi kërcënon Serbinë me mekanizma të NATO-s, Daçiq: Thirreni edhe UÇK-në

Dogana fillon zbatimin e vendimit të Qeverisë, mallrat serbe mund të hyjnë pa iu referuar Republika e Kosovës

Dogana fillon zbatimin e vendimit të Qeverisë, mallrat serbe mund të hyjnë pa iu referuar Republika e Kosovës

Lajmet e rreme vështirësojnë betejën kundër COVID-19

Lajmet e rreme vështirësojnë betejën kundër COVID-19

Vuçiq: Do të luftojmë për Kosovën…

Vuçiq: Do të luftojmë për Kosovën…

Pamje shokuese/ Manifestimet në SHBA, një burrë i kërcënon protestuesit me sharrë elektrike

Pamje shokuese/ Manifestimet në SHBA, një burrë i kërcënon protestuesit me sharrë elektrike

Veseli: Sot u largua vendimi mashtrues i reciprocitetit, kurth i ngritur nga Kurti

Veseli: Sot u largua vendimi mashtrues i reciprocitetit, kurth i ngritur nga Kurti