Uji që shkatërron gjithçka

30.04.2016 11:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Uji që shkatërron gjithçka

Inxhinierët kinezë ndërtuan për herë të parë një makineri në gjendje që të shtyje me aq presion ujin, sa ky i fundi depërton edhe në mjediset më të ngurta që i dalin përpara.

Bëhet fjalë për një mekanizëm të ndërtuar për zjarrfiksit që shëben jo vetëm për të fikur flakët, por edhe për të shkërmoqur dyer të blinduara, mure betoni apo pengesa të tjera të ngurta që mund të pengojnë detyrën e zjarrfikësve.

Makineria është testua me sukses në blloqe betoni, duke i prerë ata si të ishte një gur fleksibël dhe i njëjti rezultat është vërejtur edhe me dyert e blinduara.

Ideatorët e këtij mekanizmi thonë se ai do të ndihmojë zjarrfikësit që të kryejnë më me efektivitet detyrën duke ulur rrezikun që hasin në situatat kur duhet t’u afrohen ndjeshëm flakëve.

Që të vihet në funksion, mekanizmit i mjafton energjia e prodhuar nga motori i makinës së zjarrfikësve dhe është në gjendje që të punojë tre orë pa pushim.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Bukuroshja e Instagramit tmerrohet kur ‘fansi’ pret gjuhën për t’i provuar dashurinë (Foto)

Bukuroshja e Instagramit tmerrohet kur ‘fansi’ pret gjuhën për t’i provuar dashurinë (Foto)

Guardiola: Real Madridi është mbret i Champions League

Guardiola: Real Madridi është mbret i Champions League

Barcelona “manita” me Eibar/ Lionel Messi i papërmbajtshëm, shënon 4 gola

Barcelona “manita” me Eibar/ Lionel Messi i papërmbajtshëm, shënon 4 gola

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Bota pas 250 milionë vjetësh – Video

Bota pas 250 milionë vjetësh – Video

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)