Udhërrëfyes i makronutrientëve për fillestarët: Çfarë janë dhe cila është rëndësia e tyre

13.01.2018 17:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Udhërrëfyes i makronutrientëve për fillestarët: Çfarë janë dhe cila është rëndësia e tyre

Nuk mund të flisni për kalori pa i përmendur makronutrientët, sepse janë të lidhur ngushtë me njëri-tjetrin dhe për ta kuptuar rëndësinë e njërit, duhet ta dini edhe rëndësinë e tjetrit.

Çfarë janë makronutrientët?

Makronutrientët, ndryshe të njohur si ‘makrot’, janë tri grupet kryesore të ushqimit dhe burimi i kalorive të cilat ju nevojitet në baza ditore për të performuar mirë dhe për ta kryer çdo aktivitet, transmeton Telegrafi.

Tre makronutrientët kryesorë janë;

• Proteinat

• Yndyrat

• Karbohidratet

Ekziston edhe një makronutrient  i katërt, por për shkak se nuk përmban vlera ushqyese nuk përfshihet në këtë listë. Ky makronutrient është:

• Alkooli

Tani mund të pyesni se përse makronutrientët janë të rëndësishëm nëse kaloritë e vendosin faktin se a po shtoni, humbni apo mirëmbani peshën.

Arsyeja është se përderisa kaloritë e kontrollojnë peshën tuaj, makronutrientët luajnë rol më të madh në përbërjen e përgjithshme të trupit pas ndryshimit të peshës;

• Makronutrientët e ruajnë masën muskulore kur e humbni dhjamin

• Makronutrientët e minimizojnë shtimin e dhjamit kur ndërtoni muskuj

Për të kuptuar se si arrihen këto dyja, fillimisht duhet të shikoni vlerën kalorike të secilit makronutrient bashkë me rolin që e luajnë në trup.

Proteinat
Proteinat përmbajnë katër kalori për gram dhe janë të rëndësishme për riparimin dhe mirëmbajtjen e indeve të trupit, duke e përfshirë edhe masën muskulore. Proteinat gjithashtu ndikojnë që të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë, transmeton Telegrafi.

Yndyrat
Yndyrat përmbajnë nëntë kalori për gram dhe janë makronutrienti me më së shumti kalori. Yndyrat janë të rëndësishme për konsumimin e vitaminave të tretshme të yndyrës dhe ndër tjerash, edhe për rregullimin e hormoneve. Yndyrat gjithashtu mund të shfrytëzohen si burim sekondar i energjisë kur mungojnë karbohidratet.

Karbohidratet
Karbohidratet, sikurse proteinat, përmbajnë katër kalori për gram dhe janë burimi primar i energjisë për trupin. Jo vetëm se i ushqen muskujt, por edhe sistemin tretës, trurin dhe funksionin e organeve tjera të rëndësishme.

Alkooli
Alkooli ofron shtatë kalori për gram por nuk ka vlerë nutricionale dhe kur metabolizohet është toksik për trupin.

SI T’I KALKULONI MAKROT TUAJA?

Posa ta keni vendosur qëllimin tuaj dhe t’i keni kalkuluar kaloritë ditore, atëherë mund t’i ndani makrot tuaja.

Proteinat = pasi proteina vendoset nga pesha, ju duhet ta shumëzoni sasinë e proteinave (p.sh. 0.8 gramë) me peshën e trupit tuaj në paund (jo në kilogram). Vlera e fituar nga ky shumëzim tregon sasinë ditore të proteinave të cilat duhet t’i konsumoni.

Yndyrat =  kalkuloni 30% të kalorive tuaja ditore pastaj pjesëtojeni atë me numrin 9 për të parë sasinë ditore në gram të yndyrave të cilat duhet t’i konsumoni.

Karbohidratet = merrni sasinë e mbetur të kalorive pas kalkulimit të proteinave dhe yndyrës, dhe pjesëtojeni atë sasi me numrin 4.  /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Presidenti i Lyonit: Liverpooli është ekipi i ëndrrave për Fekirin

Presidenti i Lyonit: Liverpooli është ekipi i ëndrrave për Fekirin

Sinani dhe Andrra së shpejti fëmijë të dytë? Ja çfarë thotë ajo

Sinani dhe Andrra së shpejti fëmijë të dytë? Ja çfarë thotë ajo

Dietë e lehtë me molla dhe dardha

Dietë e lehtë me molla dhe dardha

Gent Zenelaj e tregon për herë të parë: Molla e sherrit Albano Bogdo!

Gent Zenelaj e tregon për herë të parë: Molla e sherrit Albano Bogdo!

Neymari kërkon nga PSG-ja të nënshkruajnë me Suarezin

Neymari kërkon nga PSG-ja të nënshkruajnë me Suarezin

Deputeti i PS bëhet baba për herë të tretë, lind Kler!

Deputeti i PS bëhet baba për herë të tretë, lind Kler!

Modric ende nuk është i kënaqur: Dua të kthehemi në shtëpi me medalje

Modric ende nuk është i kënaqur: Dua të kthehemi në shtëpi me medalje

Roboti ‘getopard’ bën gjueti edhe në errësirë, ia tejkalon njeriut me shkathtësi fizike (Video)

Roboti ‘getopard’ bën gjueti edhe në errësirë, ia tejkalon njeriut me shkathtësi fizike (Video)

Më romantike se kurrë Manjola Nallbani ka fjalët më të ëmbla për bashkëshortin!

Më romantike se kurrë Manjola Nallbani ka fjalët më të ëmbla për bashkëshortin!

Dalic feston me lot në sy: Më është dashur të luftojë gjithë jetën

Dalic feston me lot në sy: Më është dashur të luftojë gjithë jetën

Para një viti ishte me mbipeshë, por tani kjo 23 vjeçare do t’iu ‘çmend’ me trupin e saj

Para një viti ishte me mbipeshë, por tani kjo 23 vjeçare do t’iu ‘çmend’ me trupin e saj

Ibrahimovic: Secili lojtar i Suedisë të marrë nga një Top të Artë

Ibrahimovic: Secili lojtar i Suedisë të marrë nga një Top të Artë

Klaudi Pepa kujton kohët e vjetra me Albin, ka diçka emocionuese për të thënë

Klaudi Pepa kujton kohët e vjetra me Albin, ka diçka emocionuese për të thënë

Bjorn Kuipers, gjyqtari multimilioner i Botërorit ‘Rusia 2018’

Bjorn Kuipers, gjyqtari multimilioner i Botërorit ‘Rusia 2018’

Rritje e ndjeshme e rasteve të ekzaminuara me MRI

Rritje e ndjeshme e rasteve të ekzaminuara me MRI

Mënyra sesi e shtrydh pastën e dhëmbëve, tregon shumë për personalitetin tuaj

Mënyra sesi e shtrydh pastën e dhëmbëve, tregon shumë për personalitetin tuaj