Udhëheqja e OSBE nga Shqipëria/ Presidenti Tsereteli: Palët politike të bëjnë më të mirën

19.11.2019 16:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Udhëheqja e OSBE nga Shqipëria/ Presidenti Tsereteli: Palët politike të bëjnë më të mirën

Presidenti i PA i OSBE-së George Tsereteli dhe Sekretari i Përgjithshëm Roberto Montella kanë përfunduar një vizitë zyrtare në Shqipëri, pasi vendi ynë përgatitet të marrë kryesinë e OSBE-së në vitin 2020.

Në Tiranë, Delegacioni i PA zhvilloi takime me Presidentin e Republikës Ilir Meta, Kryeministrin Edi Rama, Kryetarin e Kuvendit Gramoz Ruci, deputetë të Kuvendit dhe me përfaqësues të opozitës politike. Për më tepër, ata gjithashtu mbajtën takime me Shefin e Prezencës së OSBE-së, Ambasadorin Bernd Borchardt dhe anëtarët e bashkësisë ndërkombëtare.

Diskutimet u përqëndruan në përparësitë e kryesisë shqiptare, si dhe përparësitë dhe çështjet e politikës së jashtme të Shqipërisë në axhendën e saj të brendshme. Në këtë drejtim, Presidenti Tsereteli dhe SG Montella përsëritën mbështetjen e plotë të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së dhe mirëpritën angazhimin e qeverisë për të ushqyer OSBE-në në një frymë të përgjegjësisë kolektive. Presidenti Tsereteli gjithashtu inkurajoi të gjitha forcat politike të bashkojnë përpjekjet për të kontribuar në angazhimin e vendit për të udhëhequr OSBE vitin e ardhshëm.

Delegacioni i PA gjithashtu diskutoi me homologët shqiptarë sfidat e brendshme. Në veçanti, palët diskutuan gjendjen e reformave gjyqësore dhe zgjedhore dhe nevojën për të adresuar rekomandimet e OSBE / ODIHR përmes një procesi gjithëpërfshirës.

“Unë mund të konfirmoj që PA është e përkushtuar të mbështesë Shqipërinë për të lëshuar potencialin e saj të plotë gjatë kryesisë së saj në OSBE,” tha Presidenti Tsereteli. “Unë inkurajoj të adresoj boshllëkun në procesin e reformës sa më shpejt të jetë e mundur, veçanërisht në fushën gjyqësore dhe zgjedhore. Unë shoh një nevojë urgjente për të rritur besimin e publikut në institucione. ”

Vendimi i Bashkimit Evropian për të shtyrë një vendim mbi negociatat e pranimit u adresua gjithashtu në kontekstin e reformave të vazhdueshme dhe të pazgjidhura.

Delegacioni i OSBE gjithashtu u takua me përfaqësues të grupeve parlamentare të opozitës, përfshirë Rudina Hajdari, Nimet Musaj dhe Adriatik Alimadhi, si dhe me përfaqësues të opozitës jashtë parlamentare, përfshirë kryetarin e Partisë Demokratike Luzlim Basha, Kryetarin e Partisë Republikane Fatmir Mediu dhe drejtuesja e Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi.

Sekretari i Përgjithshëm Montella vuri në dukje kritikat e opozitës ndaj qeverisë dhe disa organizatave ndërkombëtare aktive në vend, Ai inkurajoi, megjithatë, opozitën për të dhënë një kontribut konstruktiv për të siguruar që Kryesia shqiptare e OSBE-së e vitit 2020 të kryhet në një frymë të uniteti kombëtar dhe udhëheqja e përgjegjshme e organizatës për të adresuar në mënyrë efektive nevojat e qytetarëve që i shërben OSBE-së.

“Unë u bëj thirrje të gjithë aktorëve institucionalë, politikë dhe kombëtarë që t’i japin përparësi nocionit të përgjegjësisë strategjike dhe kolektive,” tha Montella. “Jam i bindur që ky është investimi më i mirë për Shqipërinë.”/TCH/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


79 raste të reja dhe tri viktima nga COVID-19 në Shqipëri

79 raste të reja dhe tri viktima nga COVID-19 në Shqipëri

Osmani: 31 vdekje për dy ditë, duhet të jenë alarm për institucionet

Osmani: 31 vdekje për dy ditë, duhet të jenë alarm për institucionet

Deputeti i LDK-së thotë se në Bruksel po përgatitet zhbërja e shtetit të Kosovës

Deputeti i LDK-së thotë se në Bruksel po përgatitet zhbërja e shtetit të Kosovës

Neuropsikiatri Afrim Blyta u drejtohet me një letër liderëve: A keni fytyrë, ndërgjegje, njerëzi

Neuropsikiatri Afrim Blyta u drejtohet me një letër liderëve: A keni fytyrë, ndërgjegje, njerëzi

Zemaj apelon që të mos manipulohet me numrin e vdekjeve

Zemaj apelon që të mos manipulohet me numrin e vdekjeve

Edhe 15 të vdekur e 226 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 15 të vdekur e 226 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Selimi në Burgun e Sigurisë së Lartë: Të burgosurit duhet t’i trajtojmë me dinjitet

Selimi në Burgun e Sigurisë së Lartë: Të burgosurit duhet t’i trajtojmë me dinjitet

Gjermania mirëpret marrëveshjen Kosovë-EUROPOL, ripërsërisin përkrahjen për liberalizimin e vizave

Gjermania mirëpret marrëveshjen Kosovë-EUROPOL, ripërsërisin përkrahjen për liberalizimin e vizave

Infektologu Krasniqi: Po kalojmë një situatë të rëndë, festoni në shtëpi

Infektologu Krasniqi: Po kalojmë një situatë të rëndë, festoni në shtëpi

IKSHPK: Le të shpërndajmë sot dashuri, mirëkuptim, respekt, kujdes e të mos shpërndajmë virus, dhimbje e lot

IKSHPK: Le të shpërndajmë sot dashuri, mirëkuptim, respekt, kujdes e të mos shpërndajmë virus, dhimbje e lot

Hoti nga QKUK: Gjendja me COVID19 është e rëndë

Hoti nga QKUK: Gjendja me COVID19 është e rëndë

Policia kërkon bashkëpunimin e qytetarëve lidhur me një të pandehur nga Skënderaj

Policia kërkon bashkëpunimin e qytetarëve lidhur me një të pandehur nga Skënderaj

Këshilltari i Thaçit: Aktualisht Grenell është jashtë procesit të dialogut Kosovë-Serbi

Këshilltari i Thaçit: Aktualisht Grenell është jashtë procesit të dialogut Kosovë-Serbi

Orlando uron për Kurban Bajram

Orlando uron për Kurban Bajram

Christian Lequesne: Kosova dhe Serbia nuk mund të anëtarësohen në BE nëse nuk e njohin sovranitetin e njëra-tjetrës

Christian Lequesne: Kosova dhe Serbia nuk mund të anëtarësohen në BE nëse nuk e njohin sovranitetin e njëra-tjetrës

Hoti uron besimtarët dhe apelon për respektim të masave

Hoti uron besimtarët dhe apelon për respektim të masave