Udhëheqësit e BE-së mbështesin marrëveshjen e Brexitit

07.12.2018 00:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Udhëheqësit e BE-së mbështesin marrëveshjen e Brexitit

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian kanë mbështetur dy dokumente kyçe të daljes së Britanisë nga blloku vitin e ardhshëm.

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk bëri të ditur këtë lajm në Bruksel, pasi udhëheqësit e 27 shteteve u takuan sot për këtë çështje dhe u zotuan se do të qëndrojnë së bashku edhe pas largimit të Britanisë nga BE-ja.

“Mbështetet marrëveshja për Brexitin, por procesi i daljes (së Britanisë nga BE-ja) është shumë larg”, tha presidentja e Lituanisë, Dalia Grybauskatie pas takimit.

Udhëheqësit e BE-së kanë miratuar marrëveshjen prej 585 faqesh, ku përcaktohen kushtet mbi të cilat Britania do të largohet nga BE-ja më 29 mars të vitit 2019 dhe një deklaratë politike ku përshkruhen qëllimet e përbashkëta të Londrës dhe Brukselit në marrëdhëniet e tyre të ardhshme.

Sidoqoftë, marrëveshja duhet të kalojë edhe në Parlamentin britanikë dhe shumë ligjvënës kanë thënë se do të votojnë kundër, përfshirë edhe Partia Konservatore e kryeministres britanike, Theresa May.

Duke e quajtur marrëveshjen si “marrëveshja e vetme e mundshme”, May tha se Parlameti do të votojë për të “para Krishtlindjes”.

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker tha se “kjo ishte marrëveshja më e mirë” për Britaninë dhe Evropën.

Para samitit të udhëheqësve të BE, May ka bërë thirrje që marrëveshja që Qeveria e saj ka negociuar me zyrtarët e BE-së të mbështetet.

Përmes një letre drejtuar popullit të saj, ajo tha se marrëveshja premton “një të ardhme më të ndritur” për Britaninë dhe largimi nga BE-ja do të jetë “një moment i rilindjes dhe pajtimit për të gjithë vendin tonë”.

Samiti në Bruksel u mbajt pasi në momentin e fundit u arrit që të plotësohen disa kërkesa të Spanjës për bisedimet e mundshme në të ardhmen rreth Gjibraltarit.

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez më 24 nëntor tha se ai është tërhequr nga kërcënimi se do të vendosë veto mbi marrëveshjen, pasi Britania dhe zyrtarët e BE-së i kanë dhënë atij garanci të shkruara për mundësinë e bisedimeve rreth Gjibraltarit në të ardhmen.

Kjo u arrit pasi Qeveria britanike i shkroi Këshillit Evropian, duke konfirmuar se nuk do ta interpretonte traktatin e vet të tërheqjes që në të ardhmen një marrëveshje e tregtisë BE-Britani do të aplikohej automatikisht edhe nga Gjibraltari.

Britania mori nën kontroll Gjibraltarin – një zonë prej 6,7 kilometrash katror në pjesën jugore të Gadishullit Iberik – gjatë luftës me Spanjën mbi 300 vjet më parë.

Tani, Gjibraltari konsiderohet territor britanik, ku gjendet një bazë detare strategjike për Britaninë dhe ku banojnë rreth 30 mijë banorë.

Megjithatë, Spanja pohon se ka pretendime irredentiste ndaj Gjibraltarit dhe kërkon një marrëveshje dypalëshe me Mbretërinë e Bashkuar mbi sovranitetin e këtij territori.

Britania ka thënë se “kurrë nuk do të arrijë marrëveshje” mbi sovranitetin e Gjibraltarit, vetëm në rast se Qeveria dhe banorët e Gjibraltarit pajtohen me një gjë të tillë. Asnjë parti politike apo grup në Gjibraltar nuk mbështetë bashkimin me Spanjën.

Përgatiti: Mimoza Sadiku

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet