Udhëheqësit e arsimit profesional të shtetit të IOWA-s vizitojnë Qendrën Trajnuese të KEK-ut

13.05.2019 12:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Udhëheqësit e arsimit profesional të shtetit të IOWA-s  vizitojnë Qendrën Trajnuese të KEK-ut

Drejtori Ekzekutivë i Shërbimeve të Korporatës Energjetike të Kosovës, (KEK), z. Edmond Nulleshi me bashkëpunëtorë, ka pritur në një vizitë z. Robert J. Denson, President i DMACC (rrjeti i kolegjeve profesionale) nga shteti IOWA-s të Shteteve të Bashkuara si dhe zëvendës presidentin z. Scott J. Ocken. Përndryshe, DMACC konsiderohet si një nga institucionet më të mira arsimore profesionale në IOWA – SHBA – dhe një nga institucionet që ka pas rritjet më të shpejte dhe sipas Javës së Kolegjit të Komunitetit.

Qëllimi i kësaj vizite ka qenë për t’u njohur me për se afërmi me mundësitë që ofron KEK-u me Qendrën Trajnimeve profesionale për përgatitjen e të rinjve për tregun e punës. Si dhe mundësinë e bashkëpunimit e dy institucioneve arsimore në të ardhmen.

z. Nulleshi, fillimisht e ka falënderuar z. Denson dhe z. Ocken për gatishmërinë që kanë treguar për ta vizituar KEK-un, respektivisht, Qendrën e Trajnimeve e po ashtu ka shpjeguar edhe për historikun e Qendrës së Trajnimeve dhe projektet e shumta që janë realizuar deri më tani në partneritet me organizatat ndërkombëtare dhe institucionet vendore. “Objekti i Qendrës së Trajnimeve ka një sipërfaqe të brendshme prej 1572 m2. Është e pajisur me Laborator, salla të trajnimeve, punëtori dhe me të gjitha pajisjet e nevojshme. Trajner profesional për mbajtje të trajnimeve për pjesën teorike dhe pjesën praktike dhe të cilët janë të certifikuar me standarde ndërkombëtare. Për më tepër, të gjitha programet janë të certifikuara me standarde ISO”, ka thënë z. Nulleshi. Me pas stafi i Qendrës Trajnuese ka prezantuar të gjitha programet me të cilat është e certifikuar kjo qendër.

Nga ana tjetër, Presidenti Denson është ndarë shumë i kënaqur me pritjen dhe prezantimin e kapaciteteve që ka kjo Qendër si dhe me prezantimin nga menaxhmenti dhe trajnuesit profesional të KEK-ut. “Vizita ne Qendrën Trajnuese të KEK-ut ka qenë shumë interesante dhe nga më impresionueset që kemi pasur në Kosovë. Ky është një institucion shumë i rëndësishëm edhe një mundësi e mirë për kandidatët e interesuar që të ndjekin trajnimet dhe të përfitojnë nga kjo mundësi në mënyrë që të pajisën me njohuri për këto drejtime specifike. Është shumë e rëndësishme që kandidatët pajisen edhe me certifikata të njohura ndërkombëtare dhe shpresojmë që në të ardhmen të kemi bashkëpunim mes dy institucioneve arsimore”, ka potencuar ndër të tjera z. Denson./infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Udhëheqësit e arsimit profesional të shtetit të IOWA-s  vizitojnë Qendrën Trajnuese të KEK-ut

Udhëheqësit e arsimit profesional të shtetit të IOWA-s vizitojnë Qendrën Trajnuese të KEK-ut

Policia jep detaje për arrestimin e deputetit Molliqaj

Policia jep detaje për arrestimin e deputetit Molliqaj

Chabert: Kosova nuk mund t’ia lejojë vetes të mbetet në “status quo”

Chabert: Kosova nuk mund t’ia lejojë vetes të mbetet në “status quo”

Këshilli Prokurorial ua vështirëson punën gazetarëve

Këshilli Prokurorial ua vështirëson punën gazetarëve

PDK-ja synon kthimin e besimit të qytetarëve me “Veselin kryeministër e Ismailin kryetar të Prishtinës”

PDK-ja synon kthimin e besimit të qytetarëve me “Veselin kryeministër e Ismailin kryetar të Prishtinës”

Jovanoviq: Marrëveshje me Kosovën dhe anëtarësim të Serbisë në BE e në NATO

Jovanoviq: Marrëveshje me Kosovën dhe anëtarësim të Serbisë në BE e në NATO

Rama, mesazh Bashës: Ulemi dhe flasim për çdo nismë

Rama, mesazh Bashës: Ulemi dhe flasim për çdo nismë

AAK s’frikësohet pse Veseli po nominohet për çdo ditë për Kryeministër

AAK s’frikësohet pse Veseli po nominohet për çdo ditë për Kryeministër

Marty: Nuk dihet krejt e vërteta për krimet në Kosovë

Marty: Nuk dihet krejt e vërteta për krimet në Kosovë

Dogana konfiskoi rreth 1 milion euro mallra të falsifikuara

Dogana konfiskoi rreth 1 milion euro mallra të falsifikuara

Dhuna ndaj Sekretarit Organizativ, Basha thirrje protestuesve: Zhvendosuni drejt Drejtorisë së Policisë!

Dhuna ndaj Sekretarit Organizativ, Basha thirrje protestuesve: Zhvendosuni drejt Drejtorisë së Policisë!

Protestuesit largohen nga objekti i Kuvendit

Protestuesit largohen nga objekti i Kuvendit

Alarmojnë Gjukanoviq dhe ekspertët nga Kosova e Shqipëria: Rusia dhe Kina po e rrezikojnë Ballkanin Perëndimor

Alarmojnë Gjukanoviq dhe ekspertët nga Kosova e Shqipëria: Rusia dhe Kina po e rrezikojnë Ballkanin Perëndimor

Mustafa s’tregon nëse do të rikandidojë për kryetar të LDK-së – thotë se Tirbunali për krimet serbe, mbulesë për dështimet politike

Mustafa s’tregon nëse do të rikandidojë për kryetar të LDK-së – thotë se Tirbunali për krimet serbe, mbulesë për dështimet politike

Hoxhë Abazi tregon se kujt i lejohet të agjërojë dhe çfarë e prish agjërimin

Hoxhë Abazi tregon se kujt i lejohet të agjërojë dhe çfarë e prish agjërimin

Thaçi: Sali Berisha argat i Millosheviqit kundër UÇK-së, mirë bëri Rugova që e injoroi

Thaçi: Sali Berisha argat i Millosheviqit kundër UÇK-së, mirë bëri Rugova që e injoroi