Udhëheqësit botërorë në samitin e G20-ës, dakort për pak gjëra

06.12.2018 15:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Udhëheqësit botërorë në samitin e G20-ës, dakort për pak gjëra

Në takimin e udhëheqësve botërorë të mbledhur këtë javë në Argjentinë, Presidenti Donald Trump u shfaq me tematikën e politikës së tij të jashtme “Amerika e Para”. Rezultati ishte një samit me pak marrëveshje të arritura. Siç njofton nga Buenos Aires korrespondenti i Zërit të Amerikës Bill Gallo, në samitin shumëpalësh mbizotëroi ndërveprimi dypalësh.

Megjithë valën në rritje të nacionalizmit në mbarë botën, në samitin e G20-tës në Argjentinë u bë një përpjekje për bashkëpunimin ndërkombëtar.

Çështjet e debatueshme, si emigracioni dhe tregtia, përgjithësisht u shmangën. Për ndryshimet klimatike, SHBA-ja thjesht doli kundër të gjithëve.

U.S. Secretary of State Mike Pompeo spoke to VOA's Spanish Service in Buenos Aires, Argentina, where he is taking part in the G-20 summit.Below is a transcript of the interview.

U.S. Secretary of State Mike Pompeo spoke to VOA’s Spanish Service in Buenos Aires, Argentina, where he is taking part in the G-20 summit.Below is a transcript of the interview.

Në një intervistë me shërbimin në gjuhën spanjolle të Zërit të Amerikës, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë të përkushtuara ndaj bashkëpunimit ndërkombëtar.

“Krijimi i prosperitetit për çdo qytetar të botës. Krijimi i rregullave që e mundësojnë këtë gjë. Këto janë temat e përbashkëta. Ndonjëherë debatojmë për mënyrat se si t’i realizojmë këto. Por, të gjithë synojmë të njëjtat objektiva”, tha Sekretari Pompeo.

Por, ndërsa vendi më i fuqishëm i botës bën haptazi thirrje që interesat kombëtare të kenë përparësi, disa vende më të vogla shqetësohen për dobësimin e institucioneve ndërkombëtare.

“Nuk është gjë e mirë për ne, pasi jemi vend i vogël dhe na duhen rregullat që t’ja dalim më mirë. Nëse mbetemi me vetëm politikën e forcës, atëherë do dalim humbës”, thotë Roberto Bouzas, profesor i ekonomisë në Universitetin e San Andreas.

Mes jodakortësive, më shumë ranë në sy takimet dypalëshe.

Princi i kurorës saudite, Mohammed bin Salman, shfrytëzoi G20-ën për të rehabilituar imazhin e tij pas vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi.

Presidenti Trump dhe ai kinez Xi Jinping shfrytëzuan mundësinë për të ulur tensionet SHBA – Kinë.

Por, Presidenti Trump anulloi takimin e shumëpritur me Presidentin rus Vladimir Putin, për shkak të agresionit të Moskës ndaj Ukrainës.

Në përfundim, një forum i krijuar për të forcuar unitetin ndërkombëtar, ndoshta do të mbahet më shumë mend për mungesën e unitetit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet