Ubuntu 19.04 ka një suprizë për përdoruesit e kartave grafike Nvidia

22.04.2019 14:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ubuntu 19.04 ka një suprizë për përdoruesit e kartave grafike Nvidia

Ubuntu 19.04 ka mbërritur dhe eksperienca e lojërave do të ketë një bonus për shkak se vjen me grafikat Nvidia të instaluara.

Në blogun e Ubuntu Mate, kompania tha se gjatë procesit të instalimit të sistemi operativ përdoruesit mund të përzgjedhin opsionin për instalimin e softuerëve të palëve të treta.

Në listën e këtyre softuerëve tashmë përfshihen edhe grafikat Nvidia të përshtatshme për grafikat Nvidia që kanë kompjuterët tuaj.

Për shembull nëse keni një kartë grafika Nvidia RTX 2080 Ti, përdoruesit marrin versioni 418 të driverave. Përdoruesit e laptopëve me grafika të vjetra, GTX960m marrin versionin 390.

Duke përzgjedhur butonin e palëve të treta driveri i duhur do të shkarkohet dhe instalohet. Instalimi i driverave grafikë qoftë nga Nvidia apo AMD ka qenë gjithnjë një problem për Ubuntu.

Përpara Ubuntu 19.04, përdoruesit duhej të thelloheshin në menunë Software & Updates dhe të përzgjidhnin “Additional Drivers” dhe më pas të zgjidhnin opsionin për driverat Nvidia. Kta drivera janë shumë më superiorë sesa driverat “open source” Nouveau.

Tashmë mjafton të klikoni butonin e softuerëve të palëve të treta dhe i gjithë procesi finalizohet vetë. Me Ubuntu 19.04 video lojërat vetëm se do të funksionojnë akoma edhe më mirë. Sa i përket AMD Radeon, mos u shqetësoni sepse si çdo version modern Linux grafikat open source janë të integruara në kernel. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)