UBT CERT regjistrohet në hartën digjitale të agjencionit “ENISA”

04.12.2017 13:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
UBT CERT regjistrohet në hartën digjitale të agjencionit “ENISA”

Ekipi i reagimit emergjent kompjuterik të UBT-së, e njohur si UBT CERT, ka arritur që të regjis.class=”m_1016388390140363728gmail-text_exposed_show”>trohet në hartën digjitale të Agjencisë Evropiane për Rrjeta dhe Siguri të Informacionit “ENISA”, duke hyrë kështu në mesin e shumë organizatave të regjistruara të cilat punojnë për mbrojtjen e të dhënave, privatësinë etj.

UBT CERT do të kontribuojë në agjenci për ndërgjegjësimin e shoqërisë në Evropë rreth sigurisë kibernetike, si dhe do të zhvillojë një rrjet me ekspertë të IT-së, të cilin edhe do ta promovojë në rajon dhe më gjerë.

Atdhe Buja, menaxher i UBT CERT, ka theksuar se teknologjitë e reja po riformojnë aspektin kibernetike, ku sipas tij, me inteligjencën artificiale po dalin si teknologji shkatërruese që ndikojnë në jetën tonë të përditshme.

Tutje, ai tha se përmes projekteve të përbashkëta do të promovohet një kulturë për sigurinë kibernetik, teksa shtoi se synimi është arritja e një niveli më të lartë të sigurisë kibernetike.
“Gjithnjë e më shumë siguria kibernetike po bëhet një sfidë në rritje për shoqëritë tona. Të drejtat tona në internet janë në rrezik, andaj edhe ne si ekip do të ndihmojmë shumë në aspektin e sigurisë kibernetike”, ka thënë Buja.

Agjencia Evropiane për Rrjeta dhe Siguri të Informacionit “ERISA” është qendër e ekspertizës për sigurinë kibernetike në Evropë. Selia e agjencisë është në Greqi, derisa ka edhe një zyrë operacionale në Athinë. Në këtë organizatë janë të anëtarësuar vetëm tetë shtete që janë pjesë e Bashkimit Evropian. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ky është ‘sekreti’ që Encës i duket gjoksi i madh në fotografi

Ky është ‘sekreti’ që Encës i duket gjoksi i madh në fotografi

SpaceX prezanton turistin e parë që do të fluturojë drejt hënës (Foto)

SpaceX prezanton turistin e parë që do të fluturojë drejt hënës (Foto)

Salah: Liverpooli mund ta fitojë Ligën e Kampionëve

Salah: Liverpooli mund ta fitojë Ligën e Kampionëve

Dua Lipa shoqërohet nga prindërit në Singapor

Dua Lipa shoqërohet nga prindërit në Singapor

Patrice Evra e kritikon Douglas Costan që e pështyu kundërshtarin

Patrice Evra e kritikon Douglas Costan që e pështyu kundërshtarin

Tuchel nuk e tregon pozitën se ku do të luajë Neymari ndaj Liverpoolit

Tuchel nuk e tregon pozitën se ku do të luajë Neymari ndaj Liverpoolit

Gjendet statuja e një sfinksi, gjatë punimeve për mbrojtjen e një tempulli të lasht egjiptian (Foto)

Gjendet statuja e një sfinksi, gjatë punimeve për mbrojtjen e një tempulli të lasht egjiptian (Foto)

Valverde: PSV ekip i vështirë, por ne duam ta fitojmë Ligën e Kampionëve  

Valverde: PSV ekip i vështirë, por ne duam ta fitojmë Ligën e Kampionëve  

Berti: Interi më i mirë se Tottenhami, Icardi një luan në sulm

Berti: Interi më i mirë se Tottenhami, Icardi një luan në sulm

Formacioni më i mirë i javës V-të në IPKO Superligë, futbollistët e Feronikelit dhe Ballkanit e thanë fjalën kryesore

Formacioni më i mirë i javës V-të në IPKO Superligë, futbollistët e Feronikelit dhe Ballkanit e thanë fjalën kryesore

Anija ekologjike që mbledhë nga pesë ton mbeturina në ditë, i riciklon për t’i kthyer në energji për vazhdimin e lundrimit (Video)

Anija ekologjike që mbledhë nga pesë ton mbeturina në ditë, i riciklon për t’i kthyer në energji për vazhdimin e lundrimit (Video)

Presidenti i FIFA-s, Infantino fton në takim presidentin Ademi

Presidenti i FIFA-s, Infantino fton në takim presidentin Ademi

Tottenhami me pesë mungesa të rëndësishme ndaj Interit

Tottenhami me pesë mungesa të rëndësishme ndaj Interit

Peruani 85-vjeç që “sfidon” Messin dhe Ronaldon (Video)

Peruani 85-vjeç që “sfidon” Messin dhe Ronaldon (Video)

Tuchel: Sfidë e madhe ndaj Liverpoolit, na duhet paraqitja më e mirë e mundshme

Tuchel: Sfidë e madhe ndaj Liverpoolit, na duhet paraqitja më e mirë e mundshme

Edhe pse i pezulluar, Buffon udhëton në Liverpool në mbështetje të PSG-së

Edhe pse i pezulluar, Buffon udhëton në Liverpool në mbështetje të PSG-së