Uber zgjeron aktivitetin në Gjermani

07.03.2019 11:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Uber zgjeron aktivitetin në Gjermani

Kompania e shquar e shërbimit taksi Uber ka planifikuar të shtrijë aktivitetin e saj në disa qytete Gjermane këtë vit.

Lajmin e konfirmoi ekzekutivi i kompanisë për Evropën për Funkemediengruppe. Aktualisht shërbimi ofrohet në katër qytete Gjermane: Berlin, Mynih, Duseldorf dhe Frankfurt.

“Përgjatë vitit do të fillojmë të ofrojmë shërbimet tona edhe në qytete të tjera Gjermane,” tha Pierre-Dimitri Gore-Coty i cili është zëvendës president dhe menaxher i kompanisë për Evropën, Lindjen e Mesme dhe Afrikën.

Megjithatë ai nuk bëri të ditur emra specifikë të qyteteve. Në Nëntor të vitit të kaluar autoritetet Gjermane u shprehen të gatshme për ti hapur rrugë shërbimeve që ofrohen nga Uber dhe kompani të tjera deri më 2021.

Ata besojnë se shërbimet online do të ndihmonin në shtrirjen e shërbimeve edh enë zonat rurale.

Ligji aktual i ndalon vozitësit nga nënshkrimi i kontratave direkte nga individët, duke i rezervuar kështu të drejtën taksistëve të licencuar nga autoritetet lokale.

Nga Uber thonë se shpresojnë të jenë prezent në qytetet e mëdha gjermane deri më 2020. Uber ofron shërbime në shumë pjesë të Evropës, në bazë të rregullave të vendit përkatës. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime