Uber raporton humbje prej 1 miliardë dollarësh

31.05.2019 12:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Uber raporton humbje prej 1 miliardë dollarësh

Uber raportoi 1 miliardë dollarë humbje ditën e Enjte por raportoi të ardhura 20% më shumë.

Të ardhurat ishin 3.1 miliardë dollarë ndërsa humbja ishte përllogaritur mes 1 deri në 1.1 miliardë dollarë.

Pavarësisht këtij lajmi negativ të ardhurat u rritën me 2.6%. Ekzekutivi i kompanisë e quajti 2019 vitin e investimeve.

Megjithatë vlera e aksioneve ishte 10% poshtë IPO e cila vlerësonte 45 dollarë për njësi. Tashmë Dara Khosrowshahi i duhet të bindë investitorët e kompania mund të kthejë fitim.

Gjatë tre mujorit të parë kostot u rritën me 35%. Por edhe rezervimet u rritën me 34% në 14.6 miliardë dollarë krahasuar me një vit më parë.

Uber ishte kompania më e madhe e një grupi të Luginës së Silikonit që dolën në bursë këtë fillim vit. Kompania përballet kritika në disa vende të botës të cilat janë kundër modelit të saj të biznesit ndërsa nga ana tjetër lufton me taksistët të cilët kërkojnë paga më të larta.

Në SHBA përballet me rivalin kryesor, Lyft. Gjatë muajit të kaluar Uber kishte 93 milionë përdorues aktivë, një rritje me 2 milionë krahasuar me tre mujorin e fundit të 2018.

Gjithashtu në tre mujorin e katërt të 2018-ës humbjet ishin 887 milionë dollarë dhe të ardhurat 2.97 miliardë dollarë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë