Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

10.05.2020 00:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Airbnb, Lyft dhe Uber po largojnë mijëra punonjës të tyre nga puna për shkak të pandemisë së vazhdueshme të koronavirusit. Sipas një raporti nga The Guardian, firmat e mëdha të teknologjisë po njoftojnë punëtorët e tyre për largimet nga puna pasi kriza ekonomike nga koronavirusi ka mbërritur në Silicon Valley.

Uber u bë kompania e fundit që raportoi për largimet nga puna të mërkurën, më 6 maj, duke zbuluar se 3.700 të punësuar do të humbin punën e tyre. Raporti është paraqitur në Komisionin e Sigurimeve dhe Shkëmbimeve në SHBA.

Sipas The Guardian, Uber ka hequr dorë nga 14% të fuqisë së saj globale të punës. Në sqarimin e saj Uber tha se pandemia e shkaktuar nga COVID-19 kishte ndikuar në tërë biznesin e saj, duke përfshirë investimet në produkte të reja, strategjinë korporative, si dhe aftësinë për të tërhequr shoferë të rinj dhe performancën e saj financiare.

Njoftimi i Uber u pasua nga kompani të tjera të teknologjisë duke deklaruar se ata gjithashtu do të pushojnë nga puna disa prej punonjësve të tyre gjatë krizës pandemike. Lyft, rivali më i madh i Uber, njoftoi se do të pushojë 982 anëtarë të stafit të saj nga puna bashkë edhe me 288 të tjerë për të cilët tha se do t’i largojë, javën e kaluar.

Airbnb njoftoi javën e kaluar se do të pushojë nga puna 25% të stafit të saj i cili pritet të arrijë në 1.900 punonjës. Juul, kompani e cigareve elektronike, tha në prill se do të transferojë selinë e tij në Washington DC, duke larguar 800 punonjës të saj. Nga ana tjetër, Yelp raportoi muajin e kaluar se do të pushojë nga puna 1.000 punëtorë.

Marsin e kaluar, WeWork njoftoi se do të pushojë nga puna disa nga punëtorët e nga puna, duke pritur që 250 punonjës të humbin punën e tyre deri në fund të majit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren