U mbajt mbledhja e dytë e Kuvendit Komunal të Prishtinës

11.03.2015 19:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
U mbajt mbledhja e dytë e Kuvendit Komunal të Prishtinës

Sot u mbajt mbledhja e dytë e Kuvendit Komunal të Prishtinës. Pjesë e rendit të ditës ishin 13 pika, prej të cilave edhe dy propozimrregullore. Propozimrregullorja  për menaxhimin e varrezave dhe objektit komemorativ, me disa sugjerime nga ana e asambleistëve u votua nga Kuvendi Komunal. Me këtë rregullore përcaktohen kushtet e përgjithshme për ofrimin e shërbimeve të varrimit, rregullimin dhe mirëmbajtjen e varrezave dhe objektit komemorativ të Prishtinës.

Ndërsa, propozimrregullorja për kriteret e planifikimit të kushteve të propozuara ndërtimore u hoq nga rendi i ditës pasi që asambleistët e LDK – së dhe PDK – së kërkuan që të plotësohet kjo rregullore dhe të sillet në votin në seancën e radhës. Propozimrregullorja për kriteret e planifikimit të kushteve të propozuara ndërtimore ka për qëllim lehtësimin dhe definimin e procedurave për kushte ndërtimore dhe rregullimin e parcelave kadastrale, sipas ligjeve në fuqi.

Po ashtu, nga rendi i ditës u hoq edhe pika e pestë për propozimvendimin për caktimin e lokacionit për ndërtimin e pallatit olimpik, ndërsa në vend të saj, u caktua diskutimi lidhur me bibiliotekën “Hivzi Sulejmani”.

Në këtë mbledhje u miratuan propozimvendimi për themelimin e Komitetit konsultativ për persona me nevoja të veçanta, propozimvendimi për ndërrimin e destinimit të tokës nga ajo bujqësore në tokë ndërtimore të një pale që ka shtruar një kërkesë të tillë, si dhe propozimvendimi për lëvizjen e trasesë së rrugës në mes të bllokut “G” dhe “D” në kuadër të Planit rregullues të lagjes “Prishtina e Re – zona Qendër”, afër pallatit të rinisë.dardansejdiu-kuv

Drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Arbërie Nagavci prezantoi edhe të dhënat lidhur me suksesin e nxënësve në gjysmëvjetorin e parë të vitit mësimor 2014/2015. Pjesë e diskutimeve ishin dallimet e sukseseve mësimore ndërmjet nivelit të shkollimit fillor dhe atij të mesëm.

“Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës po punon  në mënyrë të vazhdueshme, me qëllim që cilësia e arsimit në shkollat tona të shënojë progres dhe të arrijë në nivelin e shkollave të përparuara, si: në mësimdhënie, në nxënie dhe te një vlerësim sa më objektiv i arritshmërisë së nxënësve”, tha me këtë rast, ndër të tjera, Nagavci.

Gjithashtu, në këtë mbledhje u dhanë informata për ndarjen e bursave për vitin akademik 2014 – 2015 si dhe informata për personelin arsimor në Komunën e Prishtinës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Së shpejti në qytetin e Gjilanit “KIDS ZONE“

Së shpejti në qytetin e Gjilanit “KIDS ZONE“

300 të prekur nga rriqrat në Malishevë

300 të prekur nga rriqrat në Malishevë

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Keyetari i Gjilanit,  Haziri: Do të presë deri nesër për rezultatet e 67 mostrave

Keyetari i Gjilanit, Haziri: Do të presë deri nesër për rezultatet e 67 mostrave

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me  koronavirus

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me koronavirus

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Latifi: U bëjē thirrje qytetarëve të Rahovecit që të mos mblidhen për “Shën Gjergj”

Latifi: U bëjē thirrje qytetarëve të Rahovecit që të mos mblidhen për “Shën Gjergj”

Në Gjilan u varros sot Amir Veliu, i cili vdiq në burgun e Dubravës në rrethana të pa sqaruara

Në Gjilan u varros sot Amir Veliu, i cili vdiq në burgun e Dubravës në rrethana të pa sqaruara

Gabojnë në të dhënat për COVID-19, përmirësojnë ato pas IKSHPK-së

Gabojnë në të dhënat për COVID-19, përmirësojnë ato pas IKSHPK-së

Nga Komuna e Prishtinës #rriNshpi me neve

Nga Komuna e Prishtinës #rriNshpi me neve

Të prekur me coronavirus në Pejë janë gjashtë persona

Të prekur me coronavirus në Pejë janë gjashtë persona

Profesor Gjota thoshte: Asnjëherë mos i vërë pikë gjërave shkencore, parimore dhe politike

Profesor Gjota thoshte: Asnjëherë mos i vërë pikë gjërave shkencore, parimore dhe politike

Raportohet për zhdukjen e një vajzë në Kryeqytet

Raportohet për zhdukjen e një vajzë në Kryeqytet

Mitrovicasja Hanife Osmani, e vetmja e përzgjedhur në programin IVLP, të organizuar nga Departamenti i Shtetit Amerikan

Mitrovicasja Hanife Osmani, e vetmja e përzgjedhur në programin IVLP, të organizuar nga Departamenti i Shtetit Amerikan