U gërmua në vende të gabuara në Serbi për të pagjetur, Gërxhaliu tregon lokacionin e ri

22.01.2020 15:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
U gërmua në vende të gabuara në Serbi për të pagjetur, Gërxhaliu tregon lokacionin e ri

Në Rudinicë në Kizhevak të Serbisë është gërmuar me dyshimin se gjenden mbetje mortore të kosovarëve të vrarë gjatë luftës së fundit në Kosovë. Por po del që në këto vende është gërmuar gabimisht.

Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu, në një intervistë për Ekonomia Online ka folur për gërmimet që janë zhvilluar gabimisht në këto dy vende.

Sipas tij, nga informata që kanë marrë nga dëshmitarët, është vërejtur se punimet janë kryer në vend të gabuar.

“Dje ka qenë edhe një vend i kontrollimit të regjionin e Rudinicë në Kizhevak sepse kanë ardhur disa informata të reja për të cilat dyshohet për një lokacion në të cilin kemi punuar në një vend të gabuar bazuar në dëshmitarët e Serbisë”.

“E njëjta mund të hyjë në plan program në pranverë ku mund të jenë kushtet pasi tani toka është e ngrirë”, ka thënë ai.

Ndërkaq, për gërmimet që po ndodhin 21 vjet pas luftës, Gërxhaliu, ka thënë se është e vështirë, pasi që po bëhet plakja e informatave, të cilët nuk i dërgojnë direkt në vendin e ngjarjes.

“Nuk mund ta them me besueshmëri të lartë, ne duhet ta kontrollojmë atë terren edhe pse kohëve të fundit, kontrollimi i terreneve del më shumë negativë”.

“Nuk është koha e pasluftës deri në vitin 2006 ku nga një përqindje e madhe e hapjes së terreneve, shembull hapen 100 pika në një vit 87 rezulton në gjetje pozitive”.

“Tani veç është e kundërta, thjesht ka ardhje të plakje të informatave e gjëra të cilat nuk na dërgojnë direkt në vendin e ndodhisë së trupit”, tha ai.

Në oborrin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” afër Fakultetit të Arteve ka pasur gërmime pasi dyshohej për një varrezë me trupa të personave nga lufta e fundit, por nuk është gjetur asnjë mbetje mortore.

Gërmimet patën filluar me kërkesë të Prokurorisë, Departamentit për Krime Lufte, kjo pasi një dëshmitar ka deklaruar se aty ka parë deri sa janë varrosur trupa të pajetë gjatë luftë së fundit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi