Twitteri “ndalon” shpërndarjen e lajmeve pa i lexuar

11.06.2020 20:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Twitteri “ndalon” shpërndarjen e lajmeve pa i lexuar

Rrjeti social Twitter po përpiqet t’ua ndalojë njerëzve shpërndarjen e artikujve që s’i kanë lexuar, në një eksperiment me të cilin kompania shpreson se do të promovojë “diskutimet me informata” në rrjete sociale.

Në këtë test, të nisur te disa pajisje Android, kompania po pyet përdoruesit nëse me të vërtetë duan ta shpërndajnë një artikull, pa klikuar fare në të fillimisht.

“Shpërndarja e një artikulli mund të nxisë debat, kështu që ju ndoshta dëshironi ta lexoni para se ta shpërndani”, ka thënë Twitteri në një njoftim. “Për të ndihmuar promovimin e diskutimit me informacione, ne po testojmë një opsion në Android – kur ju shpërndani një artikull të cilin nuk e keni hapur në Twitter, ne do t’ju pyesim nëse dëshironi ta hapni fillimisht”.

Problemi i shpërndarjes së artikujve pa i lexuar artikujt, nuk është i ri. Një studim i 2016-s, i shkencëtarëve të Universitetit Columbia dhe Microsoftit kishte gjetur se 59 për qind e linqeve të postuara në Twitter nuk klikohen fare./Koha.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Twitteri “ndalon” shpërndarjen e lajmeve pa i lexuar

Twitteri “ndalon” shpërndarjen e lajmeve pa i lexuar

Mori pjesë në një ditëlindje duke thyer protokollin, Barcelona përjashton nga stërvitja yllin e skuadrës

Mori pjesë në një ditëlindje duke thyer protokollin, Barcelona përjashton nga stërvitja yllin e skuadrës

Një zonjë e rëndë si Leonora, del në qytet me veshje plot stil

Një zonjë e rëndë si Leonora, del në qytet me veshje plot stil

“Interi po gënjen për klauzolën e Lautaros!”

“Interi po gënjen për klauzolën e Lautaros!”

Anulohen festivalet më të mëdha në botë

Anulohen festivalet më të mëdha në botë

Kylie Jenner fotografohet krah këngëtarit të njohur gjatë një darke në Malibu

Kylie Jenner fotografohet krah këngëtarit të njohur gjatë një darke në Malibu

Sekretet e Dianës përpara se të bëhej princeshë, shtrati i saj ishte gjatë gjithë kohës me…

Sekretet e Dianës përpara se të bëhej princeshë, shtrati i saj ishte gjatë gjithë kohës me…

Paragjykoheshin si të shëmtuara/ Sot, djemtë ‘çmenden’ pas tyre

Paragjykoheshin si të shëmtuara/ Sot, djemtë ‘çmenden’ pas tyre

U tall me koronavirusin, Federata angleze pezullon dhe gjobit yllin e Tottenham

U tall me koronavirusin, Federata angleze pezullon dhe gjobit yllin e Tottenham

Urthi – Cilat janë ushqimet më të mira, cilat janë të dëmshme

Urthi – Cilat janë ushqimet më të mira, cilat janë të dëmshme

Ushqimet e Dëmshme Që Shpejtojnë Diabetin

Ushqimet e Dëmshme Që Shpejtojnë Diabetin

Supermodelja ikonike paraqitet me fizik mahnitës (Foto)

Supermodelja ikonike paraqitet me fizik mahnitës (Foto)

Sabri Fejzullahut pritet t’i ndahet çmimi “Çelësi i Qytetit”

Sabri Fejzullahut pritet t’i ndahet çmimi “Çelësi i Qytetit”

“I thashë Xavit të shkojë në Barcelonë derisa Zoti i Futbollit, Messi është ende duke luajtur”

“I thashë Xavit të shkojë në Barcelonë derisa Zoti i Futbollit, Messi është ende duke luajtur”

Bayern Munich e barazon rekordin e vet, pas fitores kundër Frankfurtit

Bayern Munich e barazon rekordin e vet, pas fitores kundër Frankfurtit

Klubet e Premier Leagues do të humbasin rreth 1.12 miliardë euro shkaku i COVID-19

Klubet e Premier Leagues do të humbasin rreth 1.12 miliardë euro shkaku i COVID-19