Twitter: Do të japim më shumë të dhëna personale të përdoruesve tek bashkëpunëtorët e biznesit

16.04.2020 15:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Twitter: Do të japim më shumë të dhëna personale të përdoruesve tek bashkëpunëtorët e biznesit

Bashkëpunëtorët e biznesit që i ka Twitter, janë më të rëndësishëm se sa përdoruesit, apo thënë më mirë se të dhënat personale të tyre.

Njoftimi që i ka pritur të gjithë përdoruesit, sapo u kyçën në llogarinë e tyre, tregonte se do të merren një pjesë e të dhënave të tyre, ndërsa nuk iu jepej mundësi ta ndalonin një gjë të tillë, transmeton Telegrafi.

“Ka ndryshuar kontrolli që Twitter ka pasur, mbi informatat që i ndante me bashkëpunëtorët e biznesit”, shkruante në njoftim.

“Në mënyrë të veçantë, është hequr mundësia juaj për të kontrolluar matjet e reklamimit të aplikacionit, por ju mund të kontrolloni nëse doni të ndani disa të dhëna jo publike për të përmirësuar aktivitetet e marketingut të Twitterit në ueb-faqe dhe aplikacione të tjera.”

Sipas këtij njoftimi, këto ndryshime, të cilat ndihmojnë Twitter të vazhdojë të funksionojë si një shërbim falas, reflektohen tani në parametrat tuaj.

Me këtë njoftim, ishte vetëm mundësia që të klikohej Ok dhe njoftimi të largohej, pasi përdoruesit nuk kanë ndonjë mundësi tjetër, që ta ndalojë këtë aktivitet të mbledhjes së të dhënave.

Vetëm se me këto të dhëna, nuk ofrohen edhe ato personale si e-maili, fjalëkalimi, numri i telefoni apo shifra tjera personale.

The Verge raporton se këto të dhëna, janë duke u bërë në favor të mbledhjes së të ardhurave nga Twitter, që të vazhdoj të jetë një platformë pa pagesë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë