Tusk rekomandon që BE-ja të miratojë marrëveshjen për Brexitin

24.11.2018 17:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tusk rekomandon që BE-ja të miratojë marrëveshjen për Brexitin

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka rekomanduar që Bashkimi Evropian të miratojë marrëveshjen për Brexitin, gjatë samitit që pritet të mbahet të dielën.
Ky njoftim vjen pasi kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez është siguruar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar mbi Gjibraltarin dhe ka hequr dorë nga kërcënimi se do të bojkotojë samitin, raporton BBC.

Ai tha se ka pranuar garanci të shkruar mbi rolin e Spanjës mbi të ardhmen e territorit britanik.

Kryeministrja britanike, Theresa May do të udhëtojë më vonë gjatë ditës drejt Brukselit, ku do të takohet me zyrtarë të lartë të BE-së para samitit.

Ndërkaq, ish-sekretari i Jashtëm britanik, Boris Jonson ka thënë se Britania do të bëhet “një shtet satelit” nga kjo marrëveshje.

Spanja kishte ngritur kundërshtime mbi mënyrën se si është trajtuar Gjibraltari deri më tani në bisedimet e Brexitit.

Por, liderët e BE-së kanë arritur një kompromis me kryeministrin spanjoll, i cili ka thënë se Evropa dhe Mbretëria e Bashkuar “kanë pranuar kushtet e vendosura nga Spanja”, në mënyrë që të ketë votën pro për Brexitin.

Tusk, përmes një letre drejtuar anëtarëve të Këshillit Evropian ka thënë se ai ka rekomanduar “që të miratojmë të dielën rezultatin e negociatave të Brexitit”.

Ai ka shtuar se “askush nuk ka arsye që të jetë i lumtur. Por, të paktën në këtë moment kritik, BE-ja ka kaluar testin e unitetit dhe solidaritetit”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Vasfije Krasniqi: Sa më shumë të heshtim për përdhunimet gjatë luftës, i mbrojmë serbët

Vasfije Krasniqi: Sa më shumë të heshtim për përdhunimet gjatë luftës, i mbrojmë serbët

Kalkulimi i vështirë i opozitës për rrëzimin e Qeverisë

Kalkulimi i vështirë i opozitës për rrëzimin e Qeverisë

Zihen duke vjedhur dy zyrtarë ndërkombëtarë në Prishtinë

Zihen duke vjedhur dy zyrtarë ndërkombëtarë në Prishtinë

Qeveria merr masa ndaj zyrtarit që porositi me tender mallra serbe, i zëvendëson me vendore

Qeveria merr masa ndaj zyrtarit që porositi me tender mallra serbe, i zëvendëson me vendore

Publikohen foto të operacionit të nxjerrjes së trupit të pajetë të 53-vjeçarit nga liqeni i Livoçit

Publikohen foto të operacionit të nxjerrjes së trupit të pajetë të 53-vjeçarit nga liqeni i Livoçit

Rikonfigurimi i Qeverisë, opsion më i mundshëm se zgjedhjet

Rikonfigurimi i Qeverisë, opsion më i mundshëm se zgjedhjet

Antikorrupsioni ka deponuar në Prokurori 60 lëndë për keqpërdorim me buxhetin

Antikorrupsioni ka deponuar në Prokurori 60 lëndë për keqpërdorim me buxhetin

Deputeti zviceran gastronomëve shqiptarë: Tregoni solidaritet, futni në menynë tuaja së paku një verë të kuqe nga Kosova

Deputeti zviceran gastronomëve shqiptarë: Tregoni solidaritet, futni në menynë tuaja së paku një verë të kuqe nga Kosova

VMRO-ja dëshiron ta “ndryshojë” Marrëveshjen e Prespës

VMRO-ja dëshiron ta “ndryshojë” Marrëveshjen e Prespës

Familjarët nuk e dinë pse 52 vjeçari bëri vetëvrasje në liqenin e Livoqit

Familjarët nuk e dinë pse 52 vjeçari bëri vetëvrasje në liqenin e Livoqit

Kryeministri ia sheh sherrin taksës, përfundimisht nuk shkel në SHBA

Kryeministri ia sheh sherrin taksës, përfundimisht nuk shkel në SHBA

E kërcënojnë me varje djalin e presidentit serb Vuçiq

E kërcënojnë me varje djalin e presidentit serb Vuçiq

Punëtorët nuk pajtohen me privatizimin e Telekomit

Punëtorët nuk pajtohen me privatizimin e Telekomit

Në QKUK pritet të fillojë transplantimi i palcës kurrizore te fëmijët me leukemi

Në QKUK pritet të fillojë transplantimi i palcës kurrizore te fëmijët me leukemi

Dokumenti i plotë i Veselit që i ka dërguar ambasadorit amerikan lidhur me taksën 100%

Dokumenti i plotë i Veselit që i ka dërguar ambasadorit amerikan lidhur me taksën 100%

Dyshohet se burri nga Gjilani kreu vetëvrasje në Livoç

Dyshohet se burri nga Gjilani kreu vetëvrasje në Livoç