Turqia është e pakënaqur me komentet e sauditëve për Khashoggin

15.11.2018 16:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Turqia është e pakënaqur me komentet e sauditëve për Khashoggin

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka thënë se Ankaraja nuk është e kënaqur me deklaratat e Prokurorit Publik të Arabisë Saudite lidhur me vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, duke shtuar se gazetari është shënjestruar paraprakisht për ta vrarë.
Khashoggi, që ka jetuar në Shtetet e Bashkuara dhe ka shkruar kolumne për Washington Post është vrarë në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor, duke shkaktuar zemërim global kundër Mbretërisë Saudite dhe liderit de fakto të saj, Princit të kurorës, Mohammed bin Salman.

Riadi ka nisur një varg deklaratash kundërthënëse lidhur me vrasjen e tij, para se të deklaronte se Khashoggi është vrarë pasi kanë dështuar “negociatat” për ta bindur atë që të kthehet në Mbretëri.

Zyra e Prokurorit Publik ka thënë të enjten se ai është vrarë pasi i është dhënë një injeksion vdekjeprurës dhe trupi i tij më pas është shpërbërë edhe është larguar nga ndërtesa.

Ai po ashtu ka kërkuar dënim me vdekje për pesë nga 11 të dyshuarit e akuzuar për vrasjen e Khashoggit.

“Nuk jam i kënaqur me komentet. Ata kanë thënë se ky person është vrarë sepse ka rezistuar derisa kjo vrasje ka qenë e paramenduar”, ka thënë Cavusoglu para gazetarëve.

“Sërish, ata thonë se trupi i tij është copëtuar mirëpo kjo nuk ndodhë rastësisht. Pajisjet e nevojshme dhe njerëzit janë angazhuar paraprakisht për këtë gjë”.

Presidenti i Turiqisë, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se vrasja e gazetarit është urdhëruar në “nivelet më të larta” të Qeverisë Saudite.

Përveç tjerash, Cavusoglu ka përsëritur thirrjet e Riadit për të treguar lokacionin e trupit të Khashoggit.

“Ku është trupi i Kashoggit të vrarë? Ku është dërguar, ku është djegur?, ka thënë Cavusoglu.

Megjithatë ai nuk ka treguar nëse Turqia ka të dhëna që trupi i Khashoggit është djegur.

Autoritetet turke kanë kërkuar hetime pas raportimeve se ka mundësi që trupi i gazetarit është tretur në acid.

Cavusoglu po ashtu ka përsëritur thirrjet që të dyshuarit rreth këtij rasti duhet të gjykohen në Turqi dhe jo Arabinë Saudite.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Raporti i KFOR-it: Lidhja e fuqishme e ShIK-ut të PDK-së me trafikun e drogës

Raporti i KFOR-it: Lidhja e fuqishme e ShIK-ut të PDK-së me trafikun e drogës

Darkë e relaksuar e krerëve të koalicionit me Thaçin e Ramën

Darkë e relaksuar e krerëve të koalicionit me Thaçin e Ramën

Kjo është lidhja e vëllait të presidentit Thaçi me drogën

Kjo është lidhja e vëllait të presidentit Thaçi me drogën

Muhaxhiri sheh mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeveri

Muhaxhiri sheh mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeveri

Vasfije Krasniqi: Sa më shumë të heshtim për përdhunimet gjatë luftës, i mbrojmë serbët

Vasfije Krasniqi: Sa më shumë të heshtim për përdhunimet gjatë luftës, i mbrojmë serbët

Babai i ministrit të PDK-së ndërton lagje milionëshe e ka vetëm 20 mijë euro në bankë

Babai i ministrit të PDK-së ndërton lagje milionëshe e ka vetëm 20 mijë euro në bankë

Kalkulimi i vështirë i opozitës për rrëzimin e Qeverisë

Kalkulimi i vështirë i opozitës për rrëzimin e Qeverisë

Zihen duke vjedhur dy zyrtarë ndërkombëtarë në Prishtinë

Zihen duke vjedhur dy zyrtarë ndërkombëtarë në Prishtinë

Qeveria merr masa ndaj zyrtarit që porositi me tender mallra serbe, i zëvendëson me vendore

Qeveria merr masa ndaj zyrtarit që porositi me tender mallra serbe, i zëvendëson me vendore

Publikohen foto të operacionit të nxjerrjes së trupit të pajetë të 53-vjeçarit nga liqeni i Livoçit

Publikohen foto të operacionit të nxjerrjes së trupit të pajetë të 53-vjeçarit nga liqeni i Livoçit

Rikonfigurimi i Qeverisë, opsion më i mundshëm se zgjedhjet

Rikonfigurimi i Qeverisë, opsion më i mundshëm se zgjedhjet

Antikorrupsioni ka deponuar në Prokurori 60 lëndë për keqpërdorim me buxhetin

Antikorrupsioni ka deponuar në Prokurori 60 lëndë për keqpërdorim me buxhetin

Deputeti zviceran gastronomëve shqiptarë: Tregoni solidaritet, futni në menynë tuaja së paku një verë të kuqe nga Kosova

Deputeti zviceran gastronomëve shqiptarë: Tregoni solidaritet, futni në menynë tuaja së paku një verë të kuqe nga Kosova

VMRO-ja dëshiron ta “ndryshojë” Marrëveshjen e Prespës

VMRO-ja dëshiron ta “ndryshojë” Marrëveshjen e Prespës

Familjarët nuk e dinë pse 52 vjeçari bëri vetëvrasje në liqenin e Livoqit

Familjarët nuk e dinë pse 52 vjeçari bëri vetëvrasje në liqenin e Livoqit

Kryeministri ia sheh sherrin taksës, përfundimisht nuk shkel në SHBA

Kryeministri ia sheh sherrin taksës, përfundimisht nuk shkel në SHBA