Turqia dërgon trupat drejt Libisë, askush nuk do të mund të nxjerrë naftë pa lejen e Erdoganit

16.01.2020 15:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Turqia dërgon trupat drejt Libisë, askush nuk do të mund të nxjerrë naftë pa lejen e Erdoganit

Turqia ka filluar të dërgojë trupa në Libi në mbështetje të qeverisë së njohur ndërkombëtarisht në Tripoli.

Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka bërë të ditur presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan të enjten, pak ditë para një samiti në Berlin i cili do të trajtojë konfliktin libian.

Javën e kaluar, Turqia dhe Rusia u kërkuan palëve ndërluftuese të Libisë të shpallnin armëpushim.

Sidoqoftë, me gjithë bisedimet në Moskë që synonin të ndërpresin fushatën mujore të Khalifa Haftar për të marrë kryeqytetin libian, të dy palët nuk ishin në gjendje të arrinin një marrëveshje kur Haftar nuk arriti të nënshkruajë një armëpushim detyrues të hënën.

Turqia, e cila mbështet Qeverinë e Akordit Kombëtar (GNA) të Fayez al-Serraj, ka thënë më parë se dërgoi një ekip trajnimi dhe bashkëpunimi i cili tani është aktiv në Libi.

Kështu, të enjten, Erdogan tha që Turqia po fillonte vendosjen e trupave të saj në Libi dhe se do të përdorë të gjitha mjetet e saj diplomatike dhe ushtarake për të siguruar stabilitetin në jug të saj.

“Në mënyrë që qeveria legjitime në Libi të qëndrojë në këmbë dhe të vendoset stabiliteti, ne tani po dërgojmë ushtarët tanë në këtë vend”, citohet të ketë thënë Erdogan në një ngjarje në Ankara.

Erdogan paralajmëroi të martën se Turqia nuk do të përmbahet nga “dhënia e një mësimi” për forcat lindore të Libisë së Haftarit nëse sulmet e tyre kundër GNA vazhdojnë. Bisedimet në Moskë ishin përpjekja e fundit për të stabilizuar Libinë, e cila u shoqërua nga trazirat që kur Muammer Gaddafi u rrëzua në vitin 2011, shkruan France24.

Të dielën, Gjermania do të presë një Samit mbi Libinë që përfshin kampet rivale, mbështetës të tyre të huaj dhe përfaqësues nga Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara, Rusia, Britania, Franca, Kina, Turqia dhe Italia.

Janë ftuar gjithashtu Haftar dhe Serraj, por është e paqartë nëse ata do të marrin pjesë.

Turqia dhe Libia nënshkruan dy marrëveshje në nëntor, një për bashkëpunimin ushtarak dhe një tjetër për kufijtë detarë në Mesdheun lindor.

Erdogan tha të enjten se Turqia shpejt do të fillojë dhënien e licencave për eksplorim dhe shpime të naftës në rajon.

“Në zonat që mbeten midis Turqisë dhe Libisë, tani është ligjërisht e pamundur që të ketë aktivitete eksplorimi dhe shpimi ose të ndonjë tubacioni pa miratimin e të dy palëve”, ka paralajmëruar presidenti turk.

“Pas këtyre përpjekjeve të licencimit, anija jonë e kërkimit sizmik Oruc Reis do të fillojë operacionet e saj kërkimore sizmike në rajon”, shtoi ai.

Greqia, Qipro dhe aktorë të tjerë rajonalë kanë kundërshtuar këtë marrëveshje, duke e cilësuar atë të paligjshme. Turqia ka hedhur poshtë akuzat.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)