Turqi: Rreth 90 mijë njerëz shërohen nga koronavirusi

09.05.2020 22:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Turqi: Rreth 90 mijë njerëz shërohen nga koronavirusi

Gati 90,000 pacientë deri më tani janë shëruar në Turqi nga koronavirus, tha ministri i shëndetësisë i vendit të Shtunën.

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha se numri i përgjithshëm i pacientëve të rikuperuar arriti në 89,480, shkruan Anadolu, transmeton Klan Kosova

Numri i vdekjeve nga pandemia u rrit në 3.739 pasi 50 vdekje të tjera gjatë 24 orëve të fundit teksa janë 3.084 pacientë që u shëruan, tha Koca në Twitter.

Poashtu Turqia regjistroi 1.546 raste të reja, duke e çuar shifrën e përgjithshme në 137,115.

Rreth 35.605 teste janë kryer gjatë 24 orëve të fundit, duke rritur numrin e përgjithshëm të testeve në më shumë se 1.33 milion, shtoi ministri.

Ai theksoi rënien e numrit të pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv dhe rasteve të reja.

Kujtojmë se 3.97 milionë raste janë raportuar në 187 vende që kur virusi u shfaq në Kinë dhjetorin e kaluar, me zonat më të goditura ishin SHBA dhe Evropa.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Turqi: Rreth 90 mijë njerëz shërohen nga koronavirusi

Turqi: Rreth 90 mijë njerëz shërohen nga koronavirusi

​Selimi: Pavarësia e sistemit tonë juridik është e domosdoshme

​Selimi: Pavarësia e sistemit tonë juridik është e domosdoshme

Një laborator privat në Prishtinë kryen ilegalisht teste për Covid-19

Një laborator privat në Prishtinë kryen ilegalisht teste për Covid-19

Epidemiologu kosovar: Koronavirusi do jetë më i butë nëse paraqitet prapë në vjeshtë

Epidemiologu kosovar: Koronavirusi do jetë më i butë nëse paraqitet prapë në vjeshtë

Xhamitë në Kosovë pritet të hapen në fazën e dytë të lehtësimit të masave

Xhamitë në Kosovë pritet të hapen në fazën e dytë të lehtësimit të masave

Kushtetuesja pritet të marrë vendim para 29 majit për dekretin e Thaçit

Kushtetuesja pritet të marrë vendim para 29 majit për dekretin e Thaçit

Thaçi: Presim nga BE’ja heqjen e vizave dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

Thaçi: Presim nga BE’ja heqjen e vizave dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

Koronavirusi rrit interesimin e qytetarëve për pagesat online

Koronavirusi rrit interesimin e qytetarëve për pagesat online

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Hyri ilegalisht nga Serbia në Kosovë

Hyri ilegalisht nga Serbia në Kosovë

Rama: Me Metën dhe Bashën për një tryezë të gjerë

Rama: Me Metën dhe Bashën për një tryezë të gjerë

Zgjidhja për Kosovën, me një rezolutë të re të OKB-së

Zgjidhja për Kosovën, me një rezolutë të re të OKB-së

Edhe 400 ushtarë amerikanë do t’i bashkohen KFOR-it

Edhe 400 ushtarë amerikanë do t’i bashkohen KFOR-it

Shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës pas pandemisë

Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës pas pandemisë

Vuçiq i kundërpërgjigjet Kurtit

Vuçiq i kundërpërgjigjet Kurtit