Turnbull, ndjesë zyrtare për fëmijët viktima të abuzimit seksual

13.06.2018 20:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Turnbull, ndjesë zyrtare për fëmijët viktima të abuzimit seksual

Kryeministri australian Malcolm Turnbull njoftoi se do të ofrojë një ndjesë zyrtare gjatë këtij viti për fëmijët viktima të abuzimit institucional seksual.

Ndjesa zyrtare, parashikuar të paraqitet më 22 tetor është rezultat i një hetimi pesë vjeçar që mblodhi dëshmi nga mijëra viktima që kanë pësuan abuzim të tmerrshëm në kisha dhe institucione shtetërore, përfshirë shkollat, jetimoret dhe grupet rinore.

Zoti Turnbull tha se qeveria do të miratojë 104 prej 122 rekomandimeve të dala nga procesi hetimor, i njohur si Komisioni Mbretëror, ku përfshihet dhe krijimi i një zyre kombëtare për sigurinë e fëmijëve si dhe kompesimi financiar i viktimave.

Tashmë që kemi zbuluar të vërtetën tronditëse, duhet të bëjmë gjithçka kemi në dorë për të nderuar trimërinë e mijëra njerëzve që denconcuan“, u tha sot gazetarëve në Canberra kryeministri Turnbull.

Ndër 18 rekomandimet që janë ende në shqyrtim është dhe një propozim që urdhëron priftërinjtë katolikë të informojnë forcat e zbatimit të ligjit për raste të abuzimit me fëmijët të mësuara gjatë seancave të rrëfimit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ohajo, zgjedhje speciale të rëndësishme

Ohajo, zgjedhje speciale të rëndësishme

Haradinaj nesër vizitë zyrtare në Shqipëri

Haradinaj nesër vizitë zyrtare në Shqipëri

Policia patrullon me vetura civile me qëllimin që t’i ndalë aksidentet

Policia patrullon me vetura civile me qëllimin që t’i ndalë aksidentet

Orari i reduktimeve me energji elektrike

Orari i reduktimeve me energji elektrike

A po kthehet shëndetësia në binarë? Suspendohen tre mjekë në QKUK, nuk ishin në vendin e punës

A po kthehet shëndetësia në binarë? Suspendohen tre mjekë në QKUK, nuk ishin në vendin e punës

Gjeorgji, Nato zhvillon manovra ushtarake në shkallë të gjerë

Gjeorgji, Nato zhvillon manovra ushtarake në shkallë të gjerë

Baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: Plani i Noriegës ishte kthimi në aeroport droge

Baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: Plani i Noriegës ishte kthimi në aeroport droge

Hyjnë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit

Hyjnë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit

Ministri Gashi: MKRS-ja rrit 100% buxhetin për Qendrën Kinematografike të Kosovës

Ministri Gashi: MKRS-ja rrit 100% buxhetin për Qendrën Kinematografike të Kosovës

Shoqëritë civile nga Kosova dhe Serbia, letër Mogherinit: Deklarohu kundër ndarjes së Kosovës

Shoqëritë civile nga Kosova dhe Serbia, letër Mogherinit: Deklarohu kundër ndarjes së Kosovës

Maqedonia arreston 7 persona, dyshohet se luftuan në Siri dhe Irak

Maqedonia arreston 7 persona, dyshohet se luftuan në Siri dhe Irak

Prokuroria Speciale paraqet aktakuzë për krime lufte për një serb nga Klina

Prokuroria Speciale paraqet aktakuzë për krime lufte për një serb nga Klina

Thaçi: Në shtator fillojmë bisedimet për bashkimin e Preshevës me Kosovën

Thaçi: Në shtator fillojmë bisedimet për bashkimin e Preshevës me Kosovën

Ministri Lekaj inauguroi fillimin e punimeve në rrugën që e lidhë Përqevën me Sferrkën

Ministri Lekaj inauguroi fillimin e punimeve në rrugën që e lidhë Përqevën me Sferrkën

Vuçiq i drejtohet popullit serb: Marrëveshja me Kosovën do të jetë e dhimbshme, por duhet ta bëjmë

Vuçiq i drejtohet popullit serb: Marrëveshja me Kosovën do të jetë e dhimbshme, por duhet ta bëjmë

Nis së zbatuari vala e parë e sanksioneve amerikane në Iran

Nis së zbatuari vala e parë e sanksioneve amerikane në Iran