Trusti jep shpjegime pasi humbën miliona nga pensionet e kosovarëve

07.04.2020 14:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trusti jep shpjegime pasi humbën miliona nga pensionet e kosovarëve

Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës ka reaguar pas humbjeve të mëdha të pensioneve për shkak të koronavirusit.

Në një komunikatë për media, Trusti ka Treguar se kriza aktuale globale nga pandemia COVID-19 sikur që ka prekur të gjitha investimet në botë, ka prekur gjithashtu edhe ato në vendin tonë,transmeton Express.

Komunikata e plotë nga TRUSTI:
Kriza aktuale globale, nga pandemia COVID-19, ka prekur të gjitha investimet në botë, e natyrisht edhe investimet e Trustit.

Lajmi kryesor tani është se Trusti ka marrë masa që asnjë kontribuues i moshës, që pensionohet gjatë vitit 2020, nuk do të ndikohet nga rënia e investimeve. Ata pra janë të mbrojtur e imun ndaj çfarëdo lëvizje negative gjatë këtij viti, kur edhe pensionohen.

Po ashtu, rënia aktuale e investimeve të Trusti (prej rreth 4.5%; kundrejt S&P500, në SHBA, që ra rreth 16% dhe DAX, në Gjermani, që ra rreth 25%) besojmë se është e përkohshme dhe do të rikuperohet gjatë pjesës tjetër të këtij viti (eventualisht) vitin në vijim. Trusti investon në afatgjatë dhe rëniet afatshkrutra, sado të forta, gjithnjë janë rikuperuar.
Trusti vazhdon të ketë kthim të kënaqshëm pozitiv nga investimet në afatgjatë. Më 6 prill kthimi nga investimet ishte rreth 396 milionë euro prej themelimit
Pa panik, shëndeti e jeta mbi të gjitha!

Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës ka reaguar pas humbjeve të mëdha të pensioneve për shkak të koronavirusit.

Në një komunikatë për media, Trusti ka Treguar se kriza aktuale globale nga pandemia COVID-19 sikur që ka prekur të gjitha investimet në botë, ka prekur gjithashtu edhe ato në vendin tonë.

Komunikata e plotë nga TRUSTI:

Kriza aktuale globale, nga pandemia COVID-19, ka prekur të gjitha investimet në botë, e natyrisht edhe investimet e Trustit.

Lajmi kryesor tani është se Trusti ka marrë masa që asnjë kontribuues i moshës, që pensionohet gjatë vitit 2020, nuk do të ndikohet nga rënia e investimeve. Ata pra janë të mbrojtur e imun ndaj çfarëdo lëvizje negative gjatë këtij viti, kur edhe pensionohen.

Po ashtu, rënia aktuale e investimeve të Trusti (prej rreth 4.5%; kundrejt S&P500, në SHBA, që ra rreth 16% dhe DAX, në Gjermani, që ra rreth 25%) besojmë se është e përkohshme dhe do të rikuperohet gjatë pjesës tjetër të këtij viti (eventualisht) vitin në vijim. Trusti investon në afatgjatë dhe rëniet afatshkrutra, sado të forta, gjithnjë janë rikuperuar.

Trusti vazhdon të ketë kthim të kënaqshëm pozitiv nga investimet në afatgjatë. Më 6 prill kthimi nga investimet ishte rreth 396 milionë euro prej themelimit.

Pa panik, shëndeti e jeta mbi të gjitha

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti dhe Osmani homazhe tek shtatorja e Fehmi Aganit

Kurti dhe Osmani homazhe tek shtatorja e Fehmi Aganit

Sipas Albin Kurti, përdorimi i termit ndryshim i kufijve si zëvëndësim për ndarjen e Kosovës është i papranueshëm

Sipas Albin Kurti, përdorimi i termit ndryshim i kufijve si zëvëndësim për ndarjen e Kosovës është i papranueshëm

Projekti për menaxhimin dhe kontrolli i qenve endacakë në Kosovë, ka nisur

Projekti për menaxhimin dhe kontrolli i qenve endacakë në Kosovë, ka nisur

Idrizi, PDK: Abuzim dhe diskriminim në qendrën e karantinës, personat me lidhje politike po lirohen para kohe

Idrizi, PDK: Abuzim dhe diskriminim në qendrën e karantinës, personat me lidhje politike po lirohen para kohe

Normalizimi i gjendjes me koronavirusin rikthen debatin për zgjedhje

Normalizimi i gjendjes me koronavirusin rikthen debatin për zgjedhje

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Largoni përgjithmonë me shumë lehtësi evidencat e padëshirueshme historinë në Instagram

Largoni përgjithmonë me shumë lehtësi evidencat e padëshirueshme historinë në Instagram

Grupi për Legalizim: Mund të aplikojnë për t’i legalizuar ndërtimet pa leje

Grupi për Legalizim: Mund të aplikojnë për t’i legalizuar ndërtimet pa leje

Kurti: Luan Haradinaj figura e përkryer e viteve ’90, student në Shqipëri dhe luftëtar në Kosovë

Kurti: Luan Haradinaj figura e përkryer e viteve ’90, student në Shqipëri dhe luftëtar në Kosovë

“Shteti shqiptar të vret në gjumë”/ Apeli për ndihmë i mbesës së shkrimtarit të famshëm

“Shteti shqiptar të vret në gjumë”/ Apeli për ndihmë i mbesës së shkrimtarit të famshëm

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!

Rama për raportin e ‘Freedom House’: Shqipëria, vendi me ideksin më pozitiv të lirive demokratike në Ballkanin Perëndimor

Rama për raportin e ‘Freedom House’: Shqipëria, vendi me ideksin më pozitiv të lirive demokratike në Ballkanin Perëndimor

Papastërti e ftohtë në karantinë, ja si ishte mbrëmë në Qendren e Studentëve

Papastërti e ftohtë në karantinë, ja si ishte mbrëmë në Qendren e Studentëve

Veseli: Sektori i teknologjisë informative është dëshmiar i dobishëm gjatë pandemisë dhe ka potencial të madh zjvillimor

Veseli: Sektori i teknologjisë informative është dëshmiar i dobishëm gjatë pandemisë dhe ka potencial të madh zjvillimor

Prokuroria: Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist ndaj D.D

Prokuroria: Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist ndaj D.D

Ndaj dy personave  paraburgim për dhunë në familje

Ndaj dy personave paraburgim për dhunë në familje