Trump thotë se nuk e di nëse do të pranojë humbjen në zgjedhjet presidenciale

19.07.2020 20:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump thotë se nuk e di nëse do të pranojë humbjen në zgjedhjet presidenciale

Presidenti i SHBA-së Donald Trump sot mbrojti mënyrën e tij të administrimit të krizës së koronavirusit dhe tha që ai do të “shikonte” nëse do t’i pranonte rezultatet në rast të humbjes së garës për Shtëpinë e Bardhë në nëntor.

Në një intervistë për Fox News, Trump minimizoi rëndësinë e rritjes së fundit të numrit të të infektuarve, duke përsëritur pretendimin e tij se ishte rezultat i testimit të intensifikuar.

Për pretendimin se shkalla e rasteve pozitive është rritur gjithashtu, Trump tha se “shumë nga këto raste janë të rinj që do të kurohen brenda një dite dhe se kanë një ftohje”.

Trump tha se Anthony Fauci, një ekspert për COVID-19 i cili paralajmëroi se shtetet po hapeshin shumë shpejt, “ishte paksa panikues”.

Presidenti tha se Fauci ishte “i gabuar” në lidhje me shkallën e krizës, duke përfshirë mos rekomandimin fillimisht të maskave, por mohoi që Shtëpia e Bardhë po bënte fushatë kundër mjekut.

Shtetet e Bashkuara kanë 3 milionë e 730 mijë të infektuar dhe mbi 140 mijë të vdekur, dhe është në krye të renditjes botërore në të dy parametrat.

Sa i përket garës presidenciale, Trump këmbënguli që të mos “humbiste” ndaj kandidatit demokrat Joe Biden, duke i quajtur sondazhe “false”.

Sipas sondazhit të fundit, 49 për qind e qytetarëve do të votonin për Biden dhe 41 për qind për Trump.

“Së pari dhe më e rëndësishmja, nuk po humbas sepse këto janë sondazhe pa asnjë lidhje,” tha Trump.

I pyetur nëse do t’i pranojë rezultatet e zgjedhjeve nëse Biden fiton, presidenti Trump u përgjigj: “Unë duhet të shoh, nuk do të them vetëm po”.

Biden, 77-vjeç, kalon shumicën e kohës në rezidencën e tij në shtetin amerikan Delaware, nga ku po bën përpjekje në një fushatë mediatike përpara zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit.

Trump përsëriti pretendimin e tij se “votimi me postë do të manipulojë zgjedhjet”./kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik